2019 Columbia 13-Black Elite National

USAV# F3COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Height  Name Year School Hometown Recruiting 
 18     Halle Dilger 2024  Desert Hills MS  Kennewick, WA  
 22     Malia Haynes 2024 Carmichael MS Richland, WA  
  7     Abigail Hollenberg  2024 Desert Hills MS Kennewick, WA  
 21     Rebekah Kieneker  2024  Leona Libby MS  Richland, WA   
  6     Darrah Lerch 2024 Carmichael MS Richland, WA  
 10     Madeline Mohondro     Richland, WA  
 20     Heaven Silva 2024 Carmichael MS Kennewick, WA  
  1     Mya Sleater 2024 Desert Hills MS Kennewick, WA  
 26     Aly Thiessen 2024 Robert Olds JHS  Connell, WA  
 59     Aviana Villarreal     Kennewick, WA  
 43     Neveah Villarreal     Kennewick, WA  
Coach    Jennille Schab
     Benton City, WA  
Coach    Jen Tonkyn
     Kennewick, WA  
Chaperone             

 

Rankings: 

U-13  Evergreen Region   Columbia Empire Region   National
AES Rankings:      
EV/CEVA Region 
Rankings:
     

Season Record:

Regular Season Schedule & Results:

  • CEVA PLQ #1 - Salem, OR
  • Lights Out - Wenatchee, WA
  • CEVA PLQ #2 - TBD
  • CEVA PL - TBD
  • NW Jamboree - Yakima, WA
  • CEVA PL - TBD
  • CEVA PL - TBD
  • INK - Spokane Valley, WA
  • NW Memorial - TBD North Seattle-area, WA

Post-Season Schedule & Results:

2019 Columbia 15-Black Elite National

USAV# F5COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Height  Name Year School Hometown Recruiting 
 15   5'8"  Taylor Bullock 2022  Kennewick HS  Kennewick, WA  
  5   5'5" Cayleen Cummings  2022  Hermiston HS  Hermiston, OR  
 49   5'8"  Kaitlyn Downing 2022 Hanford HS  West Richland, WA   
  2   5'3"  Carlley Eissens  2022 Southridge HS  Kennewick, WA  
  1   5'2"  Kylee Jackson  2022 Hanford HS West Richland, WA  
 27   5'6"  Monica Muniz  2022 Chiawana HS Pasco, WA  
 17   5'4"  Taylor Sucharda  2023  Garrison MS  Walla Walla, WA  
 21   5'9"  Torrie Swift 2022 Hanford HS West Richland, WA  
               
               
Coach    Russ Tonkyn 
     Kennewick, WA  
Coach    Kensey Mix 
     Kennewick, WA  
Chaperone             

 

Rankings: 

U-15  Evergreen Region   Columbia Empire Region   National
AES Rankings:      
EV/CEVA Region 
Rankings:
     

Season Record:

Regular Season Schedule & Results:

Post-Season Schedule & Results:

2019 Columbia Schedule

Team Meetings and Practices show in our calendar only... scroll completely down the page.

IMPORTANT: if our Google calendar listing (bottom of page) and our tournament list below disagree, the list of tournaments below is ALWAYS the correct information. DO NOT make travel arrangements until tournaments show as confirmed

A note about Hotels: Sometimes we have tournament requirements for hotel space. Please check notes below before booking hotels.

2019 (click to read) Season Results - [PENDING=Entered, CONFIRMED=Accepted] Schedule is 63.7% complete

January 2019

  • 6th, Sunday - Columbia 12-Black - Block & Awe - West Valley HS, Yakima, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 6th, Sunday - Columbia 14-Black - CEVA (14's) Power League Qualifier #1 - Wy'East MS, Vancouver, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 6th, Sunday - Columbia 13-Black - CEVA (14's) Power League Qualifier #1 - The Hoop, Salem, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 6th, Sunday - Columbia 15-Red, 15-Black, 16-Black - Snowball - Selah HS, Selah, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 12th, Saturday - Columbia 13-Black, 14-Black - Lights Out - Wenatchee HS, Wenatchee, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 19th-21st, Saturday-Monday - Columbia 16-Black - Hartner Memorial Classic - University of Oregon, Eugene, OR - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 19th-21st, Saturday-Monday - Columbia 15-Black - Hartner Memorial Classic - University of Oregon, Eugene, OR - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 19th-21st, Saturday-Monday - Columbia 15-Red - Under Armour MLK - Kraken VB, Renton, WA - PENDING - (shifting to this tournament if we aren't off the wait list for Eugene)
  • 27th, Sunday - Columbia 12-Black - Applebowl - Selah HS, Selah, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 27th, Sunday - Columbia 15-Red - CEVA (16's) Power League Qualifier - TBD - CONFIRMED -
  • 27th, Sunday - Columbia 15-Black - CEVA (16's) Power League Qualifier - TBD - CONFIRMED -
  • 27th, Sunday - Columbia 16-Black - CEVA (16's) Power League Qualifier - TBD - CONFIRMED -

February 2019

  • 2nd, Saturday - Columbia 13-Black - CEVA (14's) Power League Qualifier #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 2nd, Saturday - Columbia 14-Black - CEVA (14's) Power League Qualifier #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 3rd, Sunday - Columbia 12-Black - Spikefest - Cascade HS, Leavenworth, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 9th, Saturday - Columbia 15-Red - CEVA (16's) Power League #1 - TBD - CONFIRMED -
  • 9th, Saturday - Columbia 15-Black - CEVA (16's) Power League #1 - TBD - CONFIRMED -
  • 9th, Saturday - Columbia 16-Black - CEVA (16's) Power League #1 - TBD - CONFIRMED -
  • 16th, Saturday - Columbia 12-Black - Mid-State Classic - Quincy HS, Quincy, WA - PENDING -
  • 16th, Saturday - Columbia 12-Black - Fire & Rain - Eastmont HS, East Wenatchee, WA - PENDING -
  • 16th-18th - Columbia 16-Black - Las Vegas Classic - Las Vegas, NV - PENDING -
  • 17th, Sunday - Columbia 11-Black - VolleyMania Youth Jamboree - HUB Sports Center, Spokane Valley, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 24th, Sunday - Columbia 13-Black - CEVA (14's) Power League #1 - TBD - CONFIRMED -
  • 24th, Sunday - Columbia 14-Black - CEVA (14's) Power League #1 - TBD - CONFIRMED -
  • 24th, Sunday - Columbia 15-Red, 15-Black - Stars & Spikes - Riverside Schools, Chattaroy, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements

March 2019

  • 9th, Saturday - Columbia 15-Red - CEVA (16's) Power League #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 9th, Saturday - Columbia 15-Black - CEVA (16's) Power League #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 9th, Saturday - Columbia 16-Black - CEVA (16's) Power League #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 9th-10th, Saturday-Sunday - Columbia 13-Black - NW Jamboree - TBD, Yakima-area, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 9th-10th, Saturday-Sunday - Columbia 14-Black - NW Jamboree - TBD, Yakima-area, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 16th, Saturday - Columbia 12-Black - Treaty Rock - Post Falls HS/MS, Post Falls, ID - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 16th, Saturday - Columbia 13-Black - CEVA (14's) Power League #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 16th, Saturday - Columbia 14-Black - CEVA (14's) Power League #2 - TBD - CONFIRMED -
  • 17th, Sunday - Columbia 15-Black - Shamrock Showdown - Mt Spokane HS, Mead, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements

April 2019

  • 6th, Saturday - Columbia 12-Black - Spring Fever - Eastmont HS, East Wenatchee, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 6th, Saturday - Columbia 13-Black - CEVA (14's) Power League #3 - TBD - CONFIRMED -
  • 6th, Saturday - Columbia 14-Black - CEVA (14's) Power League #3 - TBD - CONFIRMED -
  • 6th-8th - Columbia 15-Black, 16-Black - Red Rock Rave National Qualifier - Las Vegas, NV - PENDING -
  • 7th, Sunday - Columbia 15-Red, 16-Black - Spring Fever - Wenatchee HS, Wenatchee, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 13th, Saturday - Columbia 12-Black - INK - Riverside Schools, Chattaroy, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 13th, Saturday - Columbia 15-Red - CEVA (16's) Power League #3 - TBD - CONFIRMED -
  • 13th, Saturday - Columbia 15-Black - CEVA (16's) Power League #3 - TBD - CONFIRMED -
  • 13th, Saturday - Columbia 16-Black - CEVA (16's) Power League #3 - TBD - CONFIRMED -
  • 13th, Saturday - Columbia 13-Black, 14-Black - INK - HUB Sports Center, Spokane Valley, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements
  • 26th-28th - Columbia 16-Black - Far Western National Qualifier - Reno, NV -
  • 27th, Saturday - Columbia 12-Black - Evergreen Regional Championships - Spokane Convention Center/HUB Sports Center, Spokane, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements

May 2019

  • 3rd-4th, Friday-Saturday - - Idaho Classic Super Regional - TBD, ID
  • 11th-12th, Saturday-Sunday - - Willamette Classic - Oregon State University, Corvallis, OR
  • 25th-26th, Saturday-Sunday - Columbia 13-Black - NW Memorial - TBD, Seattle, WA - PENDING -
  • 25th-27th, Saturday-Monday - Columbia 14-Black, 15-Black, 16-Black - Emerald City Classic - University of Washington, Seattle, WA - PENDING -

June 2018 Postseason Schedule (All players/parents may be required to stay in club arranged housing for all these events.)

2019 Columbia 16-Black Elite National

USAV# F6COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Height  Name Year School Hometown Recruiting 
  3   5'10" Lynnde Bishop 2021  Kamiakin HS  Kennewick, WA   
 44   5'7" Alyssa Buzzini 2020 Hanford HS Richland, WA  
 10   5'2" Dayzah Duvall 2021 Pasco HS Pasco, WA  
  7   5'9" Sandra Hrle 2021 Selah HS Yakima, WA  
  6   5'10" Addison McBride 2021 Chiawana HS  Pasco, WA  
 12   5'8" Jessica Meinecke 2021 Chiawana HS Pasco, WA  
 15   5'8" Becky Merca 2022 Walla Walla HS  Walla Walla, WA   
 32   5'9" Lexi Nite 2021 Kamiakin HS Kennewick, WA  
  8   5'9" Maja Tolic 2021 Hanford HS Richland, WA  
 11   5'8" Elise Woollum 2021 Hanford HS Pasco, WA  
Coach    John Lengphounpraseut 
     Pasco, WA  
Coach    Tarin Miller      Kennewick, WA  
Chaperone             

 

Rankings: 

U-16  Evergreen Region   Columbia Empire Region   National
AES Rankings:      
EV/CEVA Region 
Rankings:
     

Season Record:

Regular Season Schedule & Results:

Post-Season Schedule & Results:

2019 Columbia Teams

Columbia 2019 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.)

Columbia 16-Black Elite National - FJ6COLUM1EV - Coach John Lengphounpraseut, Coach Tarin Miller

Columbia 15-Black Elite National - FJ5COLUM1EV - Coach Russ Tonkyn, Coach Kensey Mix

Columbia 15-Red Elite National - FJ5COLUM2EV - Coach John Tucker, Coach Sal Dumo, Coach Jordan Lara

Columbia 14-Black Elite National - FJ4COLUM1EV - Coach Michelle Hrle, Coach Julie Estes

Columbia 13-Black Elite National - FJ3COLUM1EV - Coach Jennille Schab, Coach Jen Tonkyn

Columbia 12-Black Elite - FJ2COLUM1EV - Coach Katie Gaumer, Coach Brandy Sonderland 

Columbia 11-Black Elite Youth Developmental - Coach Julie Estes, Coach Kara Alley

2015 Commits

  • Cassandra Brownell - signed (track), Northwest Christian University
  • Anna Grigsby - signed, Colorado College
  • Hannah Hulse - signed, Pacific University
  • Taylor Little - signed, College of Idaho
  • Megan Steach - signed, Montana Tech

2016 Commits

  • Morgan Kline - signed, University of California Riverside
  • Maloree Kupp - signed, University of Redlands
  • Bethane Nelson - signed, Evergreen State College
  • Ashlin Orosco - signed, Walla Walla Community College

2017 Commits

  • Tasha Hungate - signed, Evergreen State College
  • Catelyn Linke - signed, Eastern Washington University
  • McKaidan Moore - signed, University of West Alabama
  • Ashtin Olin - signed, California State University, Sacramento
  • Leanna Shymanski - signed, Eastern Washington University
  • 15 Dec
    Junior Tournament Sign-up Day All Day

    Coaching Staff

  • 16 Dec
    ALL Teams Ref/Score Clinic 09:30 AM to 11:15 AM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    11-Black, 12-Black, 13-Black, 14-Black practice 11:30 AM to 01:15 PM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    15-Red, 15-Black parent meeting 11:30 AM to 12:30 PM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    15-Red, 15-Black, 16-Black practice 01:15 PM to 03:30 PM

    TC Prep HS

  • 15 Dec - 16 Dec
  • 19 Dec - 30 Dec
  • 30 Dec - 30 Dec