Columbia Junior Volleyball Club











"Since 1990, the purpose of Columbia Junior Volleyball has been to provide the highest level of volleyball competition, and the best volleyball experience for our players. As a club, we strive to be the best on and off the court, and to help our players to be the best they can be in volleyball, in the classroom, and in life."

Columbia JVBC 2018-2019 Season

Columbia 2017 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.) 

Columbia 17-Black National Elite - 2017 Columbia 17-Black National EliteFJ7COLUM1EV - Coach Jim Steach, Coach Matt Helm - Champions/Bid Winners (17-National, ERVA USAV Bid Tournament), Championship Quarterfinalists (17 USA, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA April U-17), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA April U-18), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES April U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 21st U-17), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA March U-17), Champions (Bronze Division, CEVA Power League), Top 150 National Ranking (#144 AES March U-17), Champions (U-18 NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Madelaine Haynie, Noelani Helm, Breanna Shaffer (NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA March U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 7th U-17), Championship Finalists (Stars & Spikes), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA March U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 28th U-17), Flight 2A Semifinalists (17-Open, Las Vegas Classic), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Feb U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 7th U-17), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA Feb U-17), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Jan. 31st U-17), Champions (Silver Division, VIP Block Party), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Jan U-17), Bronze Qualifiers (U-18 CEVA Power League), Champions (U-18 Silver C Division, Hartner Memorial), Top Five Regional Ranking (#3 CEVA Dec U-17)

Columbia 16-Black National Elite - 2017 Columbia 16-Black National EliteFJ6COLUM1EV - Coach John Lengphounprauset, Coach Tami Brustad, Coach Jordan Mix - Gold Championship Finalists (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Championship Semifinalists (16-Open Flight 5, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA April), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES March), Championship Finalists (March Madness), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 22nd), Top Ten Regional Ranking (#6 CEVA March), Finalists (Gold Division, CEVA Power League), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 15th), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES March), Championship Finalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Sage Brustad, Hannah Hair, Kaitlyn Thompson (NW Jamboree 16 Power I), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA/AES Feb), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA Feb), Flight 1B Quarterfinalists (Las Vegas Classic), Championship Finalists (Adidas Classic), Champions (CEVA Power League 1, Silver Division), Silver Qualifiers (CEVA Power League), Champions (Silver C Division, Hartner Memorial), Top Ten Regional Ranking (#9 CEVA Dec U-16)

Columbia 16-Red National Elite - 2017 Columbia 16-Red National EliteFJ6COLUM2EV - Coach Russ Tonkyn, Coach Kensey Mix, Coach Jordan Mix, Coach Jen Tonkyn - Gold Finishers (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National BID Tournament), Championship Finalists (16-USA Flight 4, SCVA National Qualifier), Championship Semifinalists (March Madness), Champions (Diamond Division, CEVA Power League), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA Mar), Championship Quarterfinalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#8 ERVA/AES Feb. 21st), Champions (CEVA Qualifier Bracket), Diamond Qualifiers (CEVA Power League), Quarterfinalists (Silver B Division, Hartner Memorial)

Columbia 14-Black National Elite - 2017 Columbia 14-Black National EliteFJ4COLUM1EV - Coach Amy Bishop - Semifinalists (Gold Consolation, ERVA Regional Championships), Championship Semifinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Champions (CEVA Contender Consolation), Quarterfinalists (Silver Division, INK), Semifinalists (U-16 March Madness Consolation), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA/AES March); Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March); Championship Semifinalists (Gold Division, Stars & Spikes), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA/AES Feb. 14th), Diamond Qualifiers (CEVA Power League); Championship Finalists (Sweet Spike)

Columbia 14-Red National Elite - 2017 Columbia 14-Red National EliteFJ4COLUM2EV - Coach Jennille Schab, Coach Tom Fletcher - Champions (Flight 2, ERVA Regional Championships), Finalists (CEVA PL April Comeback Division Consolation), Quarterfinalists (Bronze Division, INK), Championship Quarterfinalists (March Madness), Championship Semifinalists (CEVA PL March Comeback Division), Finalists (Bronze Division, Stars & Spikes), Championship Semifinalists (CEVA PL Feb Comeback Division), Comeback Qualifiers (CEVA Power League)

 

Columbia 13-Black National Elite - 2017 Columbia 13-Black National EliteFJ3COLUM1EV - Coach Kara Alley, Coach Jen Tonkyn -  Championship Finalists (Flight 2, ERVA U-14 Regional Championships), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA April U-13), Championship Finalists (Flight 1, U-14 INK), Top Ten Regional Ranking (#6 ERVA/AES April U-13), Championship Quarterfinalists (U-14 March Madness), Championship Semifinalists (NW Jamboree, 14 Challenge Platinum Division), All-Tournament Team Members: Madison Slade, Leeah Williamson (NW Jamboree 14 Challenge), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March U-13), Top Five Regional Ranking (#5 ERVA/AES March U-13), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-13), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES Feb U-13), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Jan. 11th U-13); Championship Semifinalists (U-14 Leavenworth Spikefest)

Columbia on Twitter

Weeknight practices have started... check our schedule/calendar often for updates!
Weeknight practices start in December. Who's ready?
Congratulations to the @SouthridgeVoll2 Suns, @RiverhawksVB Riverhawks, and @RchlndBmbrs Bombers who are all headed to State!

2015 Commits

  • Cassandra Brownell - signed (track), Northwest Christian University
  • Anna Grigsby - signed, Colorado College
  • Hannah Hulse - signed, Pacific University
  • Taylor Little - signed, College of Idaho
  • Megan Steach - signed, Montana Tech

2016 Commits

  • Morgan Kline - signed, University of California Riverside
  • Maloree Kupp - signed, University of Redlands
  • Bethane Nelson - signed, Evergreen State College
  • Ashlin Orosco - signed, Walla Walla Community College

2017 Commits

  • Tasha Hungate - signed, Evergreen State College
  • Catelyn Linke - signed, Eastern Washington University
  • McKaidan Moore - signed, University of West Alabama
  • Ashtin Olin - signed, California State University, Sacramento
  • Leanna Shymanski - signed, Eastern Washington University
  • 15 Dec
    Junior Tournament Sign-up Day All Day

    Coaching Staff

  • 16 Dec
    ALL Teams Ref/Score Clinic 09:30 AM to 11:15 AM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    11-Black, 12-Black, 13-Black, 14-Black practice 11:30 AM to 01:15 PM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    15-Red, 15-Black parent meeting 11:30 AM to 12:30 PM

    TC Prep HS

  • 16 Dec
    15-Red, 15-Black, 16-Black practice 01:15 PM to 03:30 PM

    TC Prep HS

  • 15 Dec - 16 Dec
  • 18 Dec - 30 Dec
  • 30 Dec - 30 Dec