Columbia Junior Volleyball Club











"Since 1990, the purpose of Columbia Junior Volleyball has been to provide the highest level of volleyball competition, and the best volleyball experience for our players. As a club, we strive to be the best on and off the court, and to help our players to be the best they can be in volleyball, in the classroom, and in life."

Columbia JVBC 2019-2020 Season

2018 Columbia Schedule

Team Meetings and Practices show in our calendar only... scroll completely down the page.

IMPORTANT: if our Google calendar listing (bottom of page) and our tournament list below disagree, the list of tournaments below is ALWAYS the correct information. DO NOT make travel arrangements until tournaments show as confirmed

A note about Hotels: Sometimes we have tournament requirements for hotel space. Please check notes below before booking hotels.

2018 (click to read) Season Results - [PENDING=Entered, CONFIRMED=Accepted] Schedule is 99.3% complete

December 2017

  • Dec. 10th (Sun) - 14-Black, 15-Black, 16-Black, 18-Black - Columbia Friendlies Scrimmage Day - Southridge HS, Kennewick, WA -

January 2018

February 2018

  • Feb. 3rd (Sat) 18-Black - CEVA Power League #1 (Silver Division) - The Hoop, Salem, OR - Silver Division, #18 (of 71 teams)
  • Feb. 10th (Sat) 12-Black - Zoopalooza (additional info) - University of Idaho, Moscow, ID -
  • Feb. 10th (Sat) 15-Black - CEVA Power League #1 (Constitution Division) - Cascade MS, Vancouver, WA -
  • Feb. 10th (Sat) 16-Black - CEVA Power League #1 (Conquest Division) - The Hoop, Salem, OR -
  • Feb. 11th (Sun) 14-Black - CEVA Power League #1 (Conquest Division) - The Hoop, Salem, OR -
  • Feb. 17th (Sat) 11-Black - VolleyMania - Mead HS, Spokane, WA -
  • Feb. 17th-19th (Sat-Mon) - 15-Black (15-Open) PM Wave - NW Juniors President's Weekend - Auburn/Renton, WA -
  • Feb. 17th-19th (Fri-Mon) 18-Black, 16-Black - SCVA Las Vegas Classic - Mandalay Bay, Las Vegas, NV -
  • Feb. 25th (Sun) 15-Black, 16-Black - Stars & Spikes (additional info) - Riverside Schools, Chattaroy, WA -
  • Feb. 25th (Sun) 14-Black - Sweet Onion Classic - Walla Walla HS, Walla Walla, WA -

March 2018

  • Mar. 4th (Sun) 12-Black - Kryptonite Klash - Ephrata HS, Ephrata, WA -
  • Mar. 10th (Sat) 15-Black - CEVA Power League #2 - Cascade MS, Vancouver, WA -
  • Mar. 10th (Sat) 16-Black - CEVA Power League #2 - McKay HS, Salem, OR -
  • Mar. 11th (Sun) 18-Black - CEVA Power League #2 - The Hoop, Salem, OR -
  • Mar. 10th-11th (Sat-Sun) 12-Black - NW Jamboree - Yakima, WA -
  • Mar. 10th-11th (Sat-Sun) 14-Black - NW Jamboree - Yakima, WA -
  • Mar. 17th (Sat) 14-Black - CEVA Power League #2 - North Marion HS, Aurora, OR -
  • Mar. 17th (Sat) 12-Black - Treaty Rock - Post Falls HS, Post Falls, ID -
  • Mar. 18th (Sun)18-Black - Springfest - Selah HS, Selah, WA -
  • Mar. 25th (Sun) 14-Black - U-14 Scrimmage Day- Southridge HS, Kennewick, WA -
  • Mar. 31st (Sat) 15-Black, 16-Black, 18-Black - Columbia March Madness - Chiawana HS, Pasco, WA -

April 2018

  • Apr. 7th`(Sat) 14-Black - CEVA Power League #3 - The Hoop, Salem, OR - 
  • Apr. 7th (Sat) 12-Black - INK - Spokane, WA -
  • Apr. 8th (Sun) 15-Black, 16-Black - INK - Spokane, WA -
  • Apr. 14th (Sat) 18-Black - CEVA Power League #3 - Mt View HS, Vancouver, WA -
  • Apr. 15th (Sun) 15-Black - CEVA Power League #3 - Kennedy HS, Mt Angel, OR -
  • Apr. 15th (Sun) 16-Black - CEVA Power League #3 - The Hoop, Salem, OR -
  • Apr. 21st (Sat) 12-Black - ERVA Regional Championships - Spokane Convention Center, Spokane, WA [End of season] -
  • Apr. 21st-22nd (Sat-Sun) 14-Black - ERVA Regional Championships - Spokane Convention Center, Spokane, WA -
  • Apr. 21st-22nd (Sat-Sun) 15-Black - ERVA Regional Championships - Spokane Convention Center, Spokane, WA -
  • Apr. 21st-22nd (Sat-Sun) 16-Black - ERVA Regional Championships - Spokane Convention Center, Spokane, WA -
  • Apr. 22nd (Sun) 18-Black - ERVA Regional Championships - HUB Sports Center, Liberty Lake, WA -

May 2018

  • May 4th-5th (Fri-Sat) - 16-Black - Idaho Classic (AAU Super Regional) - Boise, ID - Pending pending a decision on player availability
  • May 4th-5th (Fri-Sat) - 15-Black - Idaho Classic (AAU Super Regional) - Nampa, ID - CONFIRMED released to make travel arrangements
  • May 12th-13th (Sat-Sun) - 18-Black - Willamette Classic - Oregon State University - Corvallis, OR - CONFIRMED released to make travel arrangements
  • May 26th-28th (Sat-Mon) - 18-Black - Emerald City Classic - University of Washington, Seattle, WA - CONFIRMED released to make travel arrangements
  • May 26th-28th (Sat-Mon) - 16-Black - Emerald City Classic - University of Washington, Seattle, WA - CONFIRMED released to make travel arrangements
  • May 26th-28th (Sat-Mon) - 15-Black - Emerald City Classic - University of Washington, Seattle, WA - CONFIRMED released to make travel arrangements
  • May 26th-27th (Sat-Sun) - 14-Black - NW Juniors Memorial Classic - Mill Creek/Snohomish, WA - CONFIRMED - released to make travel arrangements

June 2018 Postseason Schedule (All players/parents may be required to stay in club arranged housing for all these events.)

  • Jun. 17th-20th (Sun-Wed) - 15-Black (15 Premier) - AAU National Championships - Orange County Convention Center, Orlando, FL - (Hotel arrangements via Columbia JVBC ONLY) [End of Season]
  • Jun. 25th-28th (Mon-Thurs) - 16-Black (16 Premier) - AAU National Championships - Orange County Convention Center, Orlando, FL - (Hotel arrangements via Columbia JVBC ONLY) [End of Season]
  • Jun. 28th-July 1st (Thur-Sun) - 14-Black - SCVA Summer Soiree - Anaheim Convention Center, Anaheim, CA - CONFIRMED -  (Hotel arrangements via Columbia JVBC ONLY) [End of Season]

2016 Columbia Teams

Columbia 2016 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.)

Columbia 18-Black - FJ8COLUM1EV - Coach John Lengphounpraseut, Coach Amanda Garner - National #94 Ranking (May-AES); EV (AES) #1 Ranking (May); 2016 Far Western NQ 18 American Gold (4th); National #87 Ranking (Apr-AES); 2016 EV Regionals Gold Finalists (2nd); EV (AES) #1 Ranking (Apr), EV Region #5 Ranking (Apr), 2016 INK Gold (2nd); 2016 Columbia March Madness Finalists, EV (AES) #1 Ranking (Mar), EV Region #5 Ranking (Mar), 2016 Las Vegas Classic 18 Open Silver (25th), EV (AES) #1 Ranking (Feb), EV Region #1 Ranking (Feb), 2016 Spikestorm Champions, 2016 Hartner Classic 18 Open Gold (12th)

Columbia 17-Black - FJ7COLUM1EV - Coach Tim Davison, Coach Sandra Olin - EV (AES) #1 Ranking (May); 2016 Far Western NQ 17 USA Gold Finalists (2nd) (17 USA Bid); 2016 EV Regionals Gold (9th) (17 American Bid); EV (AES) #1 Ranking (Apr); EV Region #2 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (3rd); 2016 Columbia March Madness Champions; EV (AES) #1 Ranking (Mar); EV Region #2 Ranking (Mar); 2016 USAV Junior Nationals 17 USA Qualifiers, 2016 PNQ 17 USA Finalists (17 USA Bid); 2016 NW Jamboree Champions; 2016 Las Vegas Classic 17 Club Silver (13th); EV (AES) #1 Ranking (Feb)

Columbia 16-Black - FJ6COLUM1EV - Coach Jim Steach, Coach Elena Peterson, Coach Russ Tonkyn - 2016 EV Regionals Gold (5th); EV (AES) #5 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (5th); 2016 NW Jamboree Champions; 2016 CEVA Power League Gold (Power I) Finish; 2016 CEVA (Mar) Power League Silver Finalists, 2016 Hartner Classic 16 Open Gold (27th)

Columbia 15-Black - FJ5COLUM1EV - Coach Teri Davison, Coach Matt Helm, Coach Averi Pasma - EV (AES) #4 Ranking (May); 2016 EV Regionals Bronze Champions; EV (AES) #4 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (9th) CEVA Region #5 Ranking (Apr), 2016 NW Jamboree Division I Silver Champions, CEVA Region #5 Ranking (Mar), CEVA Region #4 Ranking (Feb), 2016 Selah Snowball Finalists

Columbia 14-Black - FJ4COLUM1EV - Coach Jennille Schab, Coach Lisa Albertson, Coach Russ Tonkyn - 2016 EV Regionals Gold (5th); 2016 INK Gold (3rd); EV (AES) #3 Ranking (Apr); 2016 CEVA Power League Bronze (Power I) Finish; EV (AES) #3 Ranking (Mar); EV Region #5 Ranking (Mar); 2016 Sideout Classic Champions; EV Region #2 Ranking (Feb); 2016 CEVA (Feb) Power League Diamond Finalists; 2016 TC Kickoff Finalists

Columbia 13-Black - FJ3COLUM1EV - Coach Amy Bishop, Coach John Tucker - EV Region #5 Ranking (Apr); EV Region #4 Ranking (Mar); 2016 TC Kickoff Consolation Champions; EV Region #5 Ranking (Feb)

Columbia 12-Black - FJ2COLUM1EV - Coach Kara Alley, Coach Jen Tonkyn - 2016 EV Regionals Silver (13th); 2016 Lights Out Champions

2017 Columbia Teams

Columbia 2017 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.) 

Columbia 17-Black National Elite - 2017 Columbia 17-Black National EliteFJ7COLUM1EV - Coach Jim Steach, Coach Matt Helm - Champions/Bid Winners (17-National, ERVA USAV Bid Tournament), Championship Quarterfinalists (17 USA, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA April U-17), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA April U-18), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES April U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 21st U-17), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA March U-17), Champions (Bronze Division, CEVA Power League), Top 150 National Ranking (#144 AES March U-17), Champions (U-18 NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Madelaine Haynie, Noelani Helm, Breanna Shaffer (NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA March U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 7th U-17), Championship Finalists (Stars & Spikes), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA March U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 28th U-17), Flight 2A Semifinalists (17-Open, Las Vegas Classic), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Feb U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 7th U-17), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA Feb U-17), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Jan. 31st U-17), Champions (Silver Division, VIP Block Party), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Jan U-17), Bronze Qualifiers (U-18 CEVA Power League), Champions (U-18 Silver C Division, Hartner Memorial), Top Five Regional Ranking (#3 CEVA Dec U-17)

Columbia 16-Black National Elite - 2017 Columbia 16-Black National EliteFJ6COLUM1EV - Coach John Lengphounprauset, Coach Tami Brustad, Coach Jordan Mix - Gold Championship Finalists (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Championship Semifinalists (16-Open Flight 5, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA April), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES March), Championship Finalists (March Madness), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 22nd), Top Ten Regional Ranking (#6 CEVA March), Finalists (Gold Division, CEVA Power League), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 15th), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES March), Championship Finalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Sage Brustad, Hannah Hair, Kaitlyn Thompson (NW Jamboree 16 Power I), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA/AES Feb), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA Feb), Flight 1B Quarterfinalists (Las Vegas Classic), Championship Finalists (Adidas Classic), Champions (CEVA Power League 1, Silver Division), Silver Qualifiers (CEVA Power League), Champions (Silver C Division, Hartner Memorial), Top Ten Regional Ranking (#9 CEVA Dec U-16)

Columbia 16-Red National Elite - 2017 Columbia 16-Red National EliteFJ6COLUM2EV - Coach Russ Tonkyn, Coach Kensey Mix, Coach Jordan Mix, Coach Jen Tonkyn - Gold Finishers (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National BID Tournament), Championship Finalists (16-USA Flight 4, SCVA National Qualifier), Championship Semifinalists (March Madness), Champions (Diamond Division, CEVA Power League), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA Mar), Championship Quarterfinalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#8 ERVA/AES Feb. 21st), Champions (CEVA Qualifier Bracket), Diamond Qualifiers (CEVA Power League), Quarterfinalists (Silver B Division, Hartner Memorial)

Columbia 14-Black National Elite - 2017 Columbia 14-Black National EliteFJ4COLUM1EV - Coach Amy Bishop - Semifinalists (Gold Consolation, ERVA Regional Championships), Championship Semifinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Champions (CEVA Contender Consolation), Quarterfinalists (Silver Division, INK), Semifinalists (U-16 March Madness Consolation), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA/AES March); Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March); Championship Semifinalists (Gold Division, Stars & Spikes), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA/AES Feb. 14th), Diamond Qualifiers (CEVA Power League); Championship Finalists (Sweet Spike)

Columbia 14-Red National Elite - 2017 Columbia 14-Red National EliteFJ4COLUM2EV - Coach Jennille Schab, Coach Tom Fletcher - Champions (Flight 2, ERVA Regional Championships), Finalists (CEVA PL April Comeback Division Consolation), Quarterfinalists (Bronze Division, INK), Championship Quarterfinalists (March Madness), Championship Semifinalists (CEVA PL March Comeback Division), Finalists (Bronze Division, Stars & Spikes), Championship Semifinalists (CEVA PL Feb Comeback Division), Comeback Qualifiers (CEVA Power League)

 

Columbia 13-Black National Elite - 2017 Columbia 13-Black National EliteFJ3COLUM1EV - Coach Kara Alley, Coach Jen Tonkyn -  Championship Finalists (Flight 2, ERVA U-14 Regional Championships), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA April U-13), Championship Finalists (Flight 1, U-14 INK), Top Ten Regional Ranking (#6 ERVA/AES April U-13), Championship Quarterfinalists (U-14 March Madness), Championship Semifinalists (NW Jamboree, 14 Challenge Platinum Division), All-Tournament Team Members: Madison Slade, Leeah Williamson (NW Jamboree 14 Challenge), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March U-13), Top Five Regional Ranking (#5 ERVA/AES March U-13), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-13), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES Feb U-13), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Jan. 11th U-13); Championship Semifinalists (U-14 Leavenworth Spikefest)

Columbia Tournaments

2018 Columbia-hosted Tournaments - 

Location: Saturday tournament has been moved to Chiawana High School in Pasco (see below) 

3/31/18 - U-18 - Columbia March Madness

(Chiawana High School - 8125 W Argent, Pasco, WA 99301) - 10 teams - questions: contact Columbia Club Director John L

NO outside chairs are allowed in the gym.

Concessions - many food outlets just blocks away on RD 68 corridor in Pasco

Start Time: Doors open at 7:15am, Coaches meeting at 7:30am

 Pools: 

 Pool A   Pool B   Pool C 
 CATS 16-1 Black  Columbia 18-1 Black   Club Selah 18B 
 CB Elite U-17   Cascade 18   EHeat 18-1 Black 
 EHeat 16-2   Renovators 17-2   Columbia 16-1 Black  
 Columbia 15-1 Black     

Pool Schedules: 

4-Team Pools
1 - 3 ref 2 
2 - 4 ref 1 
1 - 4 ref 3 
2 - 3 ref 1 
3 - 4 ref 2 
1 - 2 ref 4

3-Team Pools
1 - 3 ref 2 
2 - 3 ref 1 
1 - 2 ref 3 

  

2015 Columbia Teams

Columbia teams for the 2014-2015 season!

Columbia 18-Black - FJ8COLUM1EV - Coaches Russ Tonkyn, Lisa Reich, Jen Tonkyn

Columbia 18-Red - FJ8COLUM2EV - Coaches John Lengphounpraseut, John Tucker

Columbia 17-Black - FJ7COLUM1EV - Coaches John Lengphounpraseut, John Tucker

Columbia 16-Black - FJ6COLUM1EV - Coaches Tim Davison, Sandra Olin

Columbia 16-Red - FJ6COLUM2EV - Coaches Teri Davison, Tim Davison

Columbia 15-Black - FJ5COLUM1EV - Coaches Jim Steach, Elena Peterson

Columbia 14-Black - FJ4COLUM1EV - Coaches Jennille Shaub, Matt Helm, Chris Tucker

Columbia 14-Red - FJ4COLUM2EV - Coaches Kara Alley

Columbia 12-Black - FJ2COLUM1EV - Coaches Amy Bishop, McKenzie Thompson

2015 Columbia 12-Black

USAV# FJ2COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
 3    Lynnde Bishop 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA
11   Averie Chindavat  2021 Highlands MS  Kennewick, WA
33    Dana Delawder 2021 Calvary Christian  Kennewick, WA
12   Jessica Meinecke 2021  McLoughlin MS  Pasco, WA
15    Alexis Nite 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 2   Avery Treadwell 2021  Larive MS Hermiston, OR
 4   Taryn Vrieling 2022 Cottonwood ES Kennewick, WA
 1   Malia Williams  2022  Sacajewea ES  Richland, WA 
Coach Amy Bishop      
Coach McKenzie Thompson       
Chaperone  Jennifer Meinecke  

Rankings: EV (Apr) #20 of 51 teams; EV (Mar) #20 of 51 teams; EV (Feb) #20 of 44 teams; EV (Jan) #10 of 32 teams

Record: 20-15, 45-30 (partial season)

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • Evergreen Region Championships - pending
  • INK - 11th of 24 teams - Silvier Division Semifinalists (3-2, 7-4)
  • VIP Spring Volley - 5th of 12 teams - Championship Quarterfinalists (scores not reported)
  • NW Jamboree - 7th of 20 teams - Gold Division Champions (6-3, 12-6)
  • Sweet Onion Classic - 3rd of 12 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-3)
  • Sideout Classic - 8th of 12 teams - Consolation Finalists (3-2, 6-5)
  • Leavenworth Spikefest Tournament - 3rd of 7 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-4)
  • NCW Lights Out Tournament - 3rd of 8 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-4)
  • Block & Awe Tournament - 5th of 12 Teams, Championship Quarterfinalists (2-2, 5-4)

2015 Columbia 14-Black

USAV# FJ4COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
10  RS/OH   Jenna Clark  2019  Carmichael MS  Richland, WA 
 5 S/RS  Kennedy Conrad  2019  Horse Heaven Hills MS  Kennewick, WA 
14  OH/L  Reina Deasy  2020  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
21  DS/L  Jada Doyle  2019  Desert Hills MS Richland, WA 
 8 S/RS  Noelani Helm 2019 Pioneer MS Walla Walla, WA
17  OH/MH  Lindsey Martin 2019 McLoughlin MS Pasco, WA
 4 OH/MH  Sarah McKenna 2019 Enterprise MS Richland, WA 
29 MH  Bobbi Newton 2019 Highlands MS Kennewick, WA
 7 OH/RS  Alaina Scott  2019  McLoughlin MS  Pasco, WA 
32  MH  Hailey Weaver  2019  Weston MS  Athena, OR 
Coach Jennille Shaub       
Coach Matt Helm      
Coach Chris Tucker      
Chaperone  Lisa Scott   

Rankings: EV (Apr) #12 of 114; CEVA (Apr) #31 of 144 teams; EV (Mar) #14 of 117 teams; CEVA (Mar) #35 of 144 teams, EV (Feb) #6 of 99 teams; CEVA (Feb) #33 of 144 teams; CEVA (Jan) #28 of 144; CEVA (Dec) #29 of 144

Record: 19-14, 37-29

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • Evergreen Region Championships - pending
  • CEVA Power League (Apr) - 31st of 144 teams - Contender Divsion Champions - ()
  • Columbia March Madness - 2nd of 15 teams - Championship Finalists ()
  • NW Jamboree - 11th of 52 teams, Gold Division Semifinalists (5-3, 11-6)
  • CEVA Power League (Mar) Contender Division - 35th of 144 teams (3-2, 5-4)
  • Sideout Classic Tournament - 5th of 32 teams, Championship Quarterfinalists (5-1, 8-2)
  • CEVA Power League (Feb) Diamond Division - 33rd of 144 teams (2-3, 5-6)
  • CEVA Power League Qualifier #2 - 28th of 144 teams (4-1, 8-3)
  • CEVA Power League Qualifier #1 - 29th of 144 teams (0-4, 0-8) 

2015 Columbia 14-Red

USAV# FJ4COLUM2EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
42  OH Yvanna Antonio  2020  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 2 Hannah De Smet  2019  St. Joseph's MS  Kennewick, WA 
28  DS  Toby Dizon  2019  St. Joseph's MS  Richland, WA 
 1 L/DS  Francis Ello  2019  St. Joseph's MS  Kennewick, WA 
19  OH  Jaelen Long  2019  Carmichael MS  Richland, WA 
12  MH  Delaney Mayer 2020 Enterprise MS  Richland, WA
24  MH  Kidera Miller  2019  Park MS  Kennewick, WA 
18  Olivia Poletski 2019  Enterprise MS  West Richland, WA 
11  MH  Kendyl Wiley  2019  Arlington MS  Arlington, OR 
Coach Kara Alley       
Coach      
Chaperone  Melissa Wiley   

Rankings: EV (Apr) #54 of 114; CEVA (Apr) #83 of 144; EV (Mar) #70 of 113; CEVA (Mar) #86 of 144, CEVA (Feb) #81 of 144, CEVA (Jan) #78 of 144; CEVA (Dec) #51 of 144

Record: 3-18, 9-39 (partial season)

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • Evergreen Region Championships - pending
  • CEVA Power League - 83rd of 144 teams - (scores not reported)
  • Windy City - - (scores not reported)
  • Columbia March Madness - 5th of 15 teams - Championship Quarterfinalists (1-2, 3-7)
  • NW Jamboree - 29th of 52 teams - 14II Platinum Quarterfinalists (scores not reported)
  • CEVA Power League (Mar) Challenge Division - (1-4, 2-8)
  • CEVA Power League (Feb) Columbia Division - (1-4, 1-8)
  • CEVA Power League Qualifier #2 - 78th of 144 teams (0-4, 2-8)
  • CEVA Power League Qualifier #1 - 62nd of 144 teams (0-4, 1-8)

2015 Columbia 15-Black

USAV# FJ5COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos  Height  Name Year School Hometown
14    6'0"  Leah Blakney 2018 Prosser HS Prosser, WA
 9   5'9"  Maddy Eerkes 2018  Kamiakin HS  Kennewick, WA 
22    5'9"  Madalyn Fisher  2018  Kamiakin HS  Richland, WA 
25    5'11"  Madelaine Haynie 2018  Richland HS  Richland, WA
 5   5'9"  Riley Hebdon 2018  Southridge HS Kennewick, WA 
17    5'5"  Timber Hunt 2018  Kamiakin HS  Kennewick, WA 
15   5'9"  Monica Kaylor 2018  Kennewick HS  Kennewick, WA 
16    5'5"  Daryn Lutes 2018  Kamiakin HS  Kennewick, WA 
11    5'11"  Mattie Mathews  2018  Pasco HS Pasco, WA 
42    5'9" Jill Sands 2018 Kamiakin HS Kennewick, WA 
19    5'6"  Haley Walz 2018  Hanford HS  Richland, WA 
Coach
Jim Steach       
Coach
Elena Peterson       
Chaperone   Coralee Fisher   

Rankings: EV (Mar) #18 of 97 teams (6th in U-15); CEVA (Mar) #37 of 128 teams (3rd in U-15); CEVA (Feb) #36 of 128 teams (2nd in U-15); EV (Feb) #18 of 89 teams (7th in U-15); CEVA (Jan) #37 of 128 teams (2nd in U-15); EV (Jan) #26 of 70 teams (6th in U-15); CEVA (Dec) #45 of 128 teams (4th in U-15)

Record: 18-14, 49-33

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • CEVA Power League (Mar) - 37th of 128 teams, Diamond Division Consolation Semifinalists (2-3, 4-6)
  • O-Town Tournament - 1st of 12 teams, Tournament Champions (5-0, 10-1)
  • CEVA Power League (Feb) - 36th of 128 teams, Contender Division Finalists (advanced to Diamond Division) (5-1, 9-4)
  • CEVA Power League Qualifier - 37th of 128 teams, Qualified for Contender Division (3-2, 8-6)
  • Matt Hartner Memorial Classic - 66th of 96 teams in 16 Open, Flight 8 Quarterfinalists (1-6, 4-12) 
  • Snowball Tournament - 5th of 14 teams, Championship Quarterfinalists (2-2, 4-4)

2015 Columbia 16-Red

USAV# FJ6COLUM2EV

Club Director John Lengphounpraseut (all recruiting contacts should be directed to John)

# Pos  Height  Name Year School Hometown
88    5'9" Kyla Bowell 2018 Southridge HS Kennewick, WA
27    5'10" Alexandra Cesca 2017  Kamiakin HS  Kennewick, WA 
23    5'11" Jeni Gurney 2017  Kamiakin HS  Kennewick, WA
21    5'9" Tara Krivoshein 2017  Walla Walla HS  Walla Walla, WA
12    5'10" Payton Mayer  2018 Hanford HS  Richland, WA 
17   5'7" McKenna Migas 2017 Kamiakin HS Kennewick, WA
10    5'7" Cassidy Plumb  2018  Kamiakin HS  Kennewick, WA 
18    5'9" Brianne Tackett 2017  Southridge HS  Kennewick, WA 
 4   5'7" Sophia Ullman 2017  Southridge HS  Kennewick, WA 
 2   5'5" Chantaly Williams  2018  Hanford HS  Richland, WA 
29    5'6" Lindsey Wooley 2017  Southridge HS Kennewick, WA 
Coach Teri Davison       
Coach Tim Davision       
Chaperone  Renee Krivoshein   

Rankings: CEVA (Feb) $45 of 128 teams; EV (Feb) #36 of 89 teams; CEVA (Feb) #41 ot 128 teams; EV (Jan) #35 of 70 teams; CEVA (Dec) #39 of 128 teams

Record: 20-13, 45-33

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • APEX Awareness Tournament - 5th of 32 teams, Championship Quarterfinalists (3-2, 8-4)
  • NW Jrs President's Day Tournament (16-Club) - 5th of 28 teams, Gold Division Quarterfinalists (4-3, 9-6)
  • CEVA Power League (Feb) - 45th of 128 teams, Contender Division Consolation Semifinalists (2-3, 4-7)
  • CEVA Power League Qualifier - 41st of 128 teams, Qualified for Contender Division (3-2, 7-7)
  • Lights Out - 1st of 14 teams - Tournament Champions (5-1, 10-4)
  • Selah Snowball - 10th of 14 teams - Consolation Finalists (3-2, 7-5)

Columbia on Twitter

Happy Super Sunday everyone! Reminder: no practices today.
Travel weather in the Columbia Gorge is predicted to worsen going into Saturday. Don't delay your departures today… https://t.co/fYeJhYJw6V
Practice tonight is ON... time moved forward to 7:10pm. Drive safely!

2015 Commits

  • Cassandra Brownell - signed (track), Northwest Christian University
  • Anna Grigsby - signed, Colorado College
  • Hannah Hulse - signed, Pacific University
  • Taylor Little - signed, College of Idaho
  • Megan Steach - signed, Montana Tech

2016 Commits

  • Morgan Kline - signed, University of California Riverside
  • Maloree Kupp - signed, University of Redlands
  • Bethane Nelson - signed, Evergreen State College
  • Ashlin Orosco - signed, Walla Walla Community College

2017 Commits

  • Tasha Hungate - signed, Evergreen State College
  • Catelyn Linke - signed, Eastern Washington University
  • McKaidan Moore - signed, University of West Alabama
  • Ashtin Olin - signed, California State University, Sacramento
  • Leanna Shymanski - signed, Eastern Washington University
No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.