Columbia Junior Volleyball Club











"Since 1990, the purpose of Columbia Junior Volleyball has been to provide the highest level of volleyball competition, and the best volleyball experience for our players. As a club, we strive to be the best on and off the court, and to help our players to be the best they can be in volleyball, in the classroom, and in life."

Columbia JVBC 2019-2020 Season

2015 Columbia 18-Red

USAV# FJ8COLUM2EV

Club Director John Lengphounpraseut (all recruiting contacts should be directed to John)

# Pos  Height  Name Year School Hometown Status
20    5'11"  Kamry Breard * 2017 Richland HS Richland, WA uncommitted
17    5'9"  Cassandra Brownell + 2015 La Grande HS La Grande, OR uncommitted
 4   5'4"  Victoria Estes * 2017 Pasco HS Pasco, WA uncommitted
 1   6'1"  Megan Finley * 2016 West Valley HS Yakima, WA  uncommitted
18   6'2"  Anna Grigsby + 2015 La Grande HS La Grande, OR verbal, Colorado College
 3   5'10" Morgan Kline * 2016  Eisenhower HS  Yakima, WA  uncommitted
 6   5'9"  Catelyn Linke * 2017  Pasco HS  Pasco, WA  uncommitted
19    5'7"  McKaidan Moore * 2017 Chiawana HS Pasco, WA uncommitted
11    5'7"  Ashlin Orosco * 2016 Pasco HS Pasco, WA uncommitted
24    5'11"  Leanna Shymanski * 2017 Kamiakin HS Kennewick, WA  uncommitted
* players also play on Columbia 17-Black, + also play on Columbia 18-Black
Coach John Lengphounpraseut         
Coach John Tucker         
Chaperone  Julie Estes   

Rankings: CEVA (Mar) #8 of 63 teams; CEVA (Feb) #6 of 53 teams; CEVA (Jan) #12 of 63 teams; CEVA (Dec) #13 of 63 teams

Record: 11-11, 25-27

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • CEVA Power League (Mar) - 8th of 63 teams, Gold Division Champinnship Semifinalists (3-2, 7-5)
  • CEVA Power League (Feb) - 6th of 63 teams, Gold Division Championship Finalists (3-2, 6-6)
  • CEVA Power League Qualifier - 12th of 63 teams (3-2, 6-4)
  • Matt Hartner Memorial Classic - 17th of 96 teams in 18 Open, Bronze Quarterfinalists (2-5, 6-12)

2015 Columbia 17-Black

USAV# FJ7COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut (all recruiting contacts should be directed to John)

# Pos  Height  Name Year School Hometown Status
20   RS 5'11" Kamry Breard * 2017 Richland HS Richland, WA uncommitted 
 4  L 5'4" Victoria Estes * 2017 Pasco HS Pasco, WA uncommitted
 1  MH 6'1"  Megan Finley * 2016 West Valley HS Yakima, WA  uncommitted
 3  S 5'10" Morgan Kline * 2016  Eisenhower HS  Yakima, WA  uncommitted
 6  OH 5'9" Catelyn Linke * 2017  Pasco HS  Pasco, WA  uncommitted
19   OH 5'7" McKaidan Moore * 2017 Chiawana HS Pasco, WA uncommitted
11   OH 5'7" Ashlin Orosco * 2016 Pasco HS Pasco, WA uncommitted
13  MH 6'0"  Sydney Randles + 2017 Eisenhower HS Yakima, WA uncommitted
24   MH 5'11" Leanna Shymanski * 2017 Kamiakin HS Kennewick, WA  uncommitted
 * players also play on Columbia 18-Red team, + also play for Columbia 18-Black 
Coach John Lengphounpraseut         
Coach John Tucker         
Chaperone  Julie Estes   

Rankings: EV (Mar) #2 of 65 teams (1st in U-17); EV (Feb) #2 of 61 teams (1st in U-17)

Record: 28-5, 52-15

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • Springfest Tournament - 1st of 14 teams, Tournament Champions - (6-0, 12-0)
  • NW Jamboree - 2nd of 31 teams, Tournament Finalists - (8-1, 17-4)
  • Stars & Spikes Tournament - 1st of 15 teams, Tournament Champions - (6-0, 12-1)
  • Las Vegas Classic (17-Open) - 25th of 112 teams, Silver A Quarterfinalists - (4-4, 9-10)
  • Columbia Sunrise Tournament - 1st of 7 teams, Tournament Champions - (4-0, 8-0)

2016 Columbia 12-Black

USAV# FJ2COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
 5   Cayleen Cummings 2022  Armand Larive MS  Hermiston, OR 
20    Bailey Hausenbuiller  2022 Enterprise MS West Richland, WA
42    Kira HaWaaboo 2022  Desert Hills MS  Kennewick, WA
22   Malia Haynes 2024  Lewis & Clark ES  Richland, WA 
 1   Celia Lugo 2022 Enterprise MS Richland, WA
 9   Margaret O'Leary 2022  Desert Hills MS Kennewick, WA
 6   Delanie Palm 2023  Badger Mt ES  Richland, WA 
10    Sawyer Stenson 2022  Edwin Markham ES  Pasco, WA 
17    Leeah Williamson 2022 Desert Hills MS Kennewick, WA
19    Jocelyn Young 2022  Desert Hills MS  Kennewick, WA
Coach Kara Alley      
Coach Jen Tonkyn      
Chaperone     

2016 Columbia 12-Black

Rankings: 

U-12  Evergreen Region  National
AES
Rankings  

#11 (May)
#8 (Apr)
#13 (Mar)

#763 (May)
#754 (Apr)
#1347 (Mar)

EV Region
Rankings 
#21 (Apr) [Final]
#21 (Mar) 
#18 (Feb) 
 

Record: 21-19, 46-43

Schedule & Results: 

Block & Awe - Yakima, WA - Championship Semifinalists - 3rd of 9 teams; 2-1, 6-2

Lights Out - Lights Out ChampionsWenatchee, WA - Tournament Champions - 1st of 6 teams; 4-0, 9-2

Block Party - Spokane Valley, WA - Championship Quarterfinalists - 5th of 11 teams; 2-2, 4-5

Spikefest - Leavenworth, WA - Championship Semifinalists - 3rd of 7 teams; 1-2, 3-5

Sideout Classic - Spokane Valley, WA - Consolation Finalists - 8th of 12 teams; 2-3, 4-6

Stars & Spikes - Spokane, WA - Championship Quarterfinalists - 5th of 12 teams; 2-2, 4-4

NW Jamboree - Yakima, WA - Bronze Division Semifinalists - 15th of 20 teams; 5-3, 12-6

INK - Spokane Valley, WA - Silver Division Quarterfinalists - 13th of 21 teams; 2-2, 2-5

EV Regional Championships - Spokane Valley, WA - 13th of 17 teams; 1-4, 2-8

 

2016 Columbia 13-Black

USAV# FJ3COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
 9   Abigail Beaton 2022 Ruth Livingston ES  Pasco, WA
 3   Lynnde Bishop 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
44   Alyssa Buzzini 2020  Liberty Christian  Richland, WA
11   Averie Chindavat  2021  Highlands MS  Kennewick, WA 
20   Tori Jones 2021 Carmichael MS  Richland, WA
 8   Roslyn McLellan 2021 Carmichael MS  Richland, WA 
12   Jessica Meinecke 2021  McLoughlin NS Pasco, WA 
32   Alexis Nite 2021 Desert Hills MS  Kennewick, WA
 2   Avery Treadwell  2021 Armand Larvie MS  Hermiston, OR
 4   Taryn Vrieling 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
24   Ryan White 2021 Carmichael MS Richland, WA
Coach Amy Bishop      
Coach John Tucker      
Chaperone  Jennifer Meinecke  

Rankings: 

U-13  Evergreen Region  National
AES
Rankings  
#8 (May)
#8 (Apr)
#822 (May)
#780 (Apr)
#1288 (Mar)
EV Region
Rankings

#5 (Apr) [Final]
#4 (Mar) 
#5 (Feb) 

 

Record: 25-21, 56-48

Schedule & Results: 

Rev It Up - 2016 13-BlackSelah, WA - Championship Semifinalists - 3rd of 10 teams; 3-1, 6-3

TC Kickoff - Kennewick, WA - Consolation Champions - 10th of 20 teams; 4-2, 8-4

Midwinter Classic - Yakima, WA - Championship bracket - 9th of 24 team; 2-2, 5-4

Sideout Classic - Spokane Valley, WA - Consolation Finalists - 16th of 28 teams; 3-3, 8-7

Stars & Spikes - Spokane, WA - Silver Semifinalists - 11th 0f 24 teams; 2-3, 4-7

APEX Awareness - Spokane, WA - Silver Quarterfinalists - 13th of 32 teams; 1-3, 3-7

NW Jamboree - Yakima, WA - I Bronze Semifinalists - 19th of 48 teams; 5-3, 10-7

INK - Spokane Valley, WA - Silver Quarterfinalists - 21st of 49 teams; 2-2, 6-4

EV Region Bid Tournament - Spokane, WA [declined Nationals Bid]

EV Regional Championships - Spokane, WA - Flight 1 Semifinalists - 35th of 54 teams; 3-2, 6-5

NW Memorial Weekend - Seattle area, WA

 

2016 Columbia 14-Black

USAV# FJ4COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
42  S/OH  Yvanna Antonio 2020  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
10  S/RS Isabel Buchert 2020 Ephrata MS Soap Lake, WA
14  L/DS  Reina Deasey 2020  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
13  OH/RS  Jade Frakes 2020  Desert Hills MS  Benton City, WA 
33  OH  Abriel Johnson-Cuello  2020  Horse Heaven Hills MS  Kennewick, WA
 1 OH/DS  Sophia Rupp 2020  Liberty Christian  Richland, WA 
 7 MH  Sage Sjogren  2020  Enterprise MS  West Richland, WA 
 5 S/DS  Mikayla Stevens 2020  Horse Heaven Hills MS   Kennewick, WA 
35  MH/OH  Jaedyn Summit 2020  Enterprise MS  West Richland, WA 
19  OH/RS  Autumn Zilar 2020 Desert Hills MS Kennewick, WA
Coach Jennille Schab      
Coach/Chaperone  Lisa Albertson      
Coach Russ Tonkyn      
Chaperone  Angela Zilar  

Rankings: 

U-14 Evergreen Region  Columbia Empire Region  National
AES
Rankings
#7 (May)
#7 (Apr)
#3 (Mar)
  #736 (May)
#736 (Apr)
#646 (Mar)
EV/CEVA Region 
Rankings

#5 (Apr) [Final]
#5 (Mar)
#2 (Feb)

#22 (Apr) [Final]
#19 (Mar)
#24 (Feb)
#29 (Jan)
 

Record: 33-20, 75-44

Schedule & Results: 

CEVA Power League Qualifier (1) - Columbia 14-Black, Sideout Classic ChampionsSpringfield, OR - 29th of 137 teams; 0-4, 1-8

CEVA Power League Qualifier (2) - Salem, OR - 28th of 137 teams; 4-1, 8-4

TC Kickoff - Kennewick, WA - Championship Finalists - 2nd of 20 teams; 5-1, 11-2

CEVA Power League 1 - Salem, OR - Diamond Championship Finalists - 24th of 137 teams; 4-1, 9-3

Sideout Classic - Spokane Valley, WA - Tournament Champions - 1st of 28 teams; 7-0, 14-0

Stars & Spikes - Spokane, WA - Gold Quarterfinalists - 5th of 24 teams; 2-2, 6-4

CEVA Power League 2 - Salem, OR - Bronze Semifinalists - 19th of 137 teams; 3-2, 6-5

CEVA Power League 3 - Beaverton, OR - Bronze Division Finishers - 22nd of 137 teams; 2-3, 5-6

INK - Spokane Valley, WA - Gold Semifinalists - 3rd of 49 teams; 4-2, 9-5

EV National Bid Tournament - Spokane Valley, WA - [declined to play for likely Nationals bid, dropped in favor of Anaheim tournament]

EV Regional Championships - Spokane, WA - Gold Quarterfinalists - 5th of 54 teams; 2-4, 6-8

NW Memorial Tournament - Seattle area, WA -

SCVA Summer Soiree - Anaheim, CA -

2016 Columbia 15-Black

USAV# FJ5COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
10    Jenna Clark 2019  Kamiakin HS Richland, WA 
18    Jada Doyle 2019 Kamiakin HS  Richland, WA 
 1   Frances Ello  2019  Southridge HS  Kennewick, WA 
 8   Noelani Helm 2019  Walla Walla HS  Walla Walla, WA 
 6   Mareesa Hill 2019 Chiawana HS  Pasco, WA 
37   Sydney Jenkins  2019 Richland HS West Richland, WA
12   Macy Jensen 2019 Hanford HS West Richland, WA
17    Lindsey Martin  2019  Chiawana HS  Pasco, WA 
24    Kidera Miller 2019 Kennewick HS  Kennewick, WA
29    Bobbi Newton 2019  Southridge HS  Kennewick, WA
 7   Alaina Scott 2019  Chiawana HS  Pasco, WA 
Coach Teri Davison      
Coach Averi Pasma      
Coach Matt Helm      
Chaperone     

Rankings: 

U-15 Evergreen Region  Columbia Empire Region  National
AES
Rankings
#4 (May)
#4 (Apr)
  #1010 (May)
#1010 (Apr)
#1988 (Mar)
EV/CEVA Region 
Rankings

#11(Apr) [Final]
#11 (Mar)
#7 (Feb)

#5 (Apr) [Final]
#5 (Mar)
#4 (Feb)
#4 (Jan)
 

NW Jamboree Div. I Silver ChampionsRecord: 28-31, 68-67

Schedule & Results:

Snowball - Selah, WA - Championship Finalists - 2nd of 9 teams; 3-2, 8-6

Hartner Memorial Classic - Eugene, OR - Bronze 85th of 124 teams; 1-6, 3-13

CEVA Power League Qualifier - Beaverton, OR - Diamond Qualifiers 33rd of 112 teams; 0-5, 3-10

CEVA Power League 1 - Beaverton, OR - Diamond Consolation Semifinalists 38th of 112 teams, 4th among U-15 teams; 1-4, 2-7

Stars & Spikes - Spokane, WA - Silver Quarterfinalists, 13th of 24 teams; 1-3, 5-6

CEVA Power League 2 - Vancouver, WA - Contender Consolation Finalists, 42nd 0f 112 teams; 5th among U-15 teams; 3-2, 6-4

NW Jamboree - Yakima, WA - Division I Silver Champions, 9th of 36 teams; 7-2, 15-4

INK - Spokane Valley, WA - Gold Division, 9th of 44 teams; 3-1, 7-2

EV Bid Tournament - Spokane Valley, WA - 7th of 8 teams; 0-2, 0-3

EV Regional Championships - Spokane, WA - U-16 Bronze Division Champions, 25th of 50 teams; 5-1, 10-5

Far Western National Qualifier - Reno, NV - 16 American Flight 2A Quarterfinalists, 188th of 287 (U-16 only) teams; 4-3, 9-7

Emerald City Classic - Seattle, WA

 

2016 Columbia 16-Black

USAV# FJ6COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown Recruiting
14   MH Leah Blakney 2018 Prosser HS Prosser, WA  
 5  S Kennedy Conrad 2019 Southridge HS  Kennwick, WA   
 9  S Maddy Eerkes 2018 Kamiakin HS  Kennewick, WA  uncommitted, recruiting
 4  OH Madelaine Haynie  2018  Richland HS  Richland, WA  uncommitted, recruiting
22   S Rylie Jennings 2018  West Valley HS  Yakima, WA uncommitted, recruiting
13   MH Monicamarie Kaylor  2018  Kennewick HS Kennewick, WA   
15   S Daryn Lutes 2018 Kamiakin HS  Kennewick, WA  uncommitted, recruiting
11   MH Mattie Mathews 2018  Pasco HS Pasco, WA  uncommitted, recruiting
42   OH Jill Sands 2018 Kamiakin HS  Kennewick, WA   
 3  OH Caylee Shelton 2018  Hanford HS  Richland, WA  uncommitted, recruiting
Coach Jim Steach        
Coach Elena Peterson        
Coach Russ Tonkyn        
Chaperone  Tammy Lutes  

Rankings: 

U-16 Evergreen Region  Columbia Empire Region  National
AES
Rankings
#8 (May)
#5 (Apr)
#15 (Mar)
  #623 (May)
#616 (Apr)
#1021 (Mar)
EV/CEVA Region 
Rankings

#12(Apr) [Final]
#12 (Mar)
#18 (Feb)

#12 (Apr) [Final]
#12 (Mar)
#18 (Feb)
#14 (Jan)
 

NW Jamboree ChampionsRecord: 32-28, 69-58

Schedule & Results: 

Snowball - Selah, WA - Championship Semifinalists - 3rd of 9 teams; 2-1, 6-2

Hartner Memorial Classic - Eugene, OR - 16 Open Gold Division - 27th of 124 teams; 2-6, 5-12

CEVA Power League Qualifier - Salem, OR - Silver Qualifiers - 14th of 112 teams; 2-3, 4-6

CEVA Power League 1 - Portland, OR - Silver Consolation Finalists - 18th of 112 teams; 2-3, 5-5

Las Vegas Classic - Las Vegas, NV - Flight 1B Quarterfinalists (16 Open) - 48th of 100 teams; (2-5, 6-11)

CEVA Power League 2 - Beaverton, OR - Silver Division Finalists - 12th of 112 teams; 3-2, 7-4

NW Jamboree - Yakima, WA - Tournament Champions - 1st of 36 teams, 9-0, 18-1

Columbia March Madness - Kennewick, WA - Tournament (U-18) Semifinalists; 3rd of 12 teams; 3-2, 5-4

INK - Spokane Valley, WA - Gold Quarterfinalists - 5th of 44 teams; 3-2, 6-5

EV Bid Tournament - Spokane Valley, WA - 5th of 7 teams; 1-2, 1-3

EV Regional Championships - Spokane, WA - Gold Quarterfinalists - 5th of 50 teams; 3-2, 6-5

Far Western National Qualifier - Reno, NV -

Emerald City Classic - Seattle, WA -

2016 Columbia 17-Black

USAV# FJ7COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Height  Name Year School Hometown Recruiting
33  MH   5'11" Lauren Beck 2017  Southridge HS  Kennewick, WA   
17  DS/L  5'6" Olivia Childs 2017  Chiawana HS  Pasco, WA   
14 DS/L   5'2"  Kayla Conrad 2017  Southridge HS  Kennewick, WA  
25  OH   5'10" Riley Hebdon 2018  Southridge HS  Kennewick, WA   
31  OPP  6'0" Sarah Howlett 2017  Richland HS  Richland, WA  uncommitted, recruiting
 9 MH   6'1" Tasha Hungate 2017  Hanford HS  West Richland, WA signed, Evergreen State College
13   5'6" Kamaile Moody 2017  Southridge HS  Kennewick, WA   
19 OH  5'7" McKaidan Moore  2017  Chiawana HS Pasco WA signed, University of West Alabama
 8  5'11" Ashtin Olin 2017  Chiawana HS  Pasco, WA  signed, California State University, Sacramento
20  OH   5'10" Baylee Powers 2017  Hermiston HS  Hermiston, OR  
 1 OH   5'10" Breanna Shaffer 2018  Kennewick HS  Kennewick, WA   
Coach Tim Davison        
Coach Sandra Olin        
Chaperone     

Rankings: 

U-17  Evergreen Region  National
AES
Rankings
#1 (May)
#1
(Apr)
#1 (Mar)
#1 (Feb)
#170 (May)
#161 (Apr)
#228 (Mar)
#418 (Feb)
EV Region
Rankings

#2 (Apr) [Final]
#2 (Mar)
#2 (Feb)

 

2016 NW Jamboree ChampionsRecord: 48-21, 97-48 (partial)

Schedule & Results: 

Hartner Memorial Classic - Eugene, OR - Silver (18-Open) 45th of 108 U-18 teams (11th overall among U-17 teams); 4-3, 8-6

Spikestorm - Spokane, WA - Championship Semifinalists, 3rd of 14 teams; no scores reported; 3-2, ?-?

Las Vegas Classic - Las Vegas, NV - 17 Club SilverA Semifinalists, 13th of 136 teams; 6-4, 15-9

NW Jamboree - Yakima, WA - Tournament Champions, 1st of 18 teams; 9-0, 18-2

Pacific Northwest National Qualifier - Cheney, WA - 17 USA Division Finalists, 25th of 75 teams; 7-2, 15-4 (received bid for USAV Junior Nationals - 17 USA)

Columbia March Madness - Kennewick, WA - Tournament Champions, 1st of 12 teams; 5-0, 10-1

INK - Spokane Valley, WA - Gold Semifinalists, 3rd of 27 teams; 3-2, 9-6

EV Bid Tournament - Spokane Valley, WA - Tournament Finalists, 2nd of 7 teams; 2-2, 5-4 (earned bid for USAV Junior Nationals - 17 American [declined to keep USA bid])

EV Regional Championships - Spokane Valley, WA - Gold Bracket, 9th of 29 teams; 1-3, 3-7

Far Western National Qualifier - Reno, NV - Gold Bracket Finalists (17 USA), 26th of 104 teams; 8-3, 14-9 (received 2nd bid for USAV Junior Nationals - 17 USA)

Willamette Classic - Corvallis, OR - 

Emerald City Classic - Seattle, WA - 

USAV Junior National Championships - Indianapolis, IN - 

 

2016 Columbia 18-Black

USAV# FJ8COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown Recruiting
 5 RS  Kamry Breard 2017 Richland HS  Richland, WA   
 4 L/DS  Victoria Estes 2017 Pasco HS  Pasco, WA  uncommitted, recruiting
23  RS/MH  Savannah Haynie 2017  Richland HS  Richland, WA uncommitted, recruiting
 7 Morgan Kline 2016 Eisenhower HS  Yakima, WA  signed, University of California Riverside
 8 RS  Maloree Kupp 2016 Sunnyside HS  Sunnyside, WA  signed, University of Redlands
 6 OH  Catelyn Linke 2017 Pasco HS  Pasco, WA  signed, Eastern Washington University
10  MH  Bethane Nelson  2016  Chiawana HS  Pasco, WA  signed, Evergreen State College
11  OH/RS  Ashlin Orosco 2016 Pasco HS  Pasco, WA  signed, Walla Walla Community College
24  MH  Leanna Shymanski 2017 Kamiakin HS  Kennewick, WA  signed, Eastern Washington University
 2  OH  Jesse Sydney 2017  Eisenhower HS  Yakima, WA  
Coach John Lengphounpraseut        
Coach Amanda Garner        
Chaperone     

Rankings: 

U-18  Evergreen Region  National
AES
Rankings
#1 (May)
#1 (Apr)
#1 (Mar)
#1 (Feb)
#94 (May)
#87 (Apr)
#252 (Mar)
#124 (Feb)
EV Region
Rankings

#3 (Apr)
#5 (Mar) 
#1 (Feb)

 

Record: 29-16, 65-39

Schedule & Results: 

Columbia 18-Black, Spikestorm ChampionsHartner Memorial Classic - Eugene, OR - Gold (18-Open) 12th of 108 teams; 4-3, 10-6

Spikestorm - Spokane, WA - Tournament Champions, 1st of 14 teams; 6-0, 12-1

Las Vegas Classic - Las Vegas, NV - 18 Open Silver A Quarterfinalists, 25th of 108 teams; 4-4, 8-9

SOCAL National Qualifier - Anaheim, CA - 18 Open Flight 4 Quarterfinalists, 28th of 88 teams; 1-6, 6-13

Columbia March Madness - Kennewick, WA - Tournament Finalists, 2nd of 12 teams; 4-1, 9-2

INK - Spokane Valley, WA - Gold Finalists, 2nd of 27 teams; 5-1, 10-5

EV Regional Championships - Spokane Valley, WA - Gold Finalists, 2nd of 29 teams; 5-1, 10-3

Far Western National Qualifier - Reno, NV - 

Willamette Classic - Corvallis, OR - 

Emerald City Classic - Seattle, WA -

 

2017 Columbia 14-Black National Elite

USAV# FJ4COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Height  Name Year School Hometown
  3  MH/OH 5'10"  Lynnde Bishop  2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 10  OH 5'8"  Anna Callaway 2021  Carmichael MS  Richland, WA 
 23  OH 5'8"  Hannah Jablonski  2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 20  S/OH 5'7"  Tori Jones 2021  Carmichael MS  Richland, WA 
  6  OH/MH  5'9" Addison McBride 2021  McLoughlin MS  Pasco, WA 
  8  MH 5'10"  Roslyn McLellan 2021  Carmichael MS  Richland, WA 
 12  OH/MH 5'9"  Jessica Meinecke 2021  McLoughlin MS  Pasco, WA 
 32  S/RS 5'8"  Alexis Nite 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA
 16  MH/RS 5'10"  Malia Shymanski 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 11  DS/L 5'6"  Taryn Vrieling 2022  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 24  L/DS 5'3"  Ryan White 2021  Carmichael MS  Richland, WA 
Coach   Amy Bishop     Kennewick, WA 
Coach          
Chaperone    Jennifer Meinecke      Pasco, WA 

2017 Columbia 14-Black National Elite

Rankings: 

U-14 Evergreen Region  Columbia Empire Region  National
AES Rankings:  20th (April)
 12th (March)
 13th (February)
   1449th (Apr)
 1610th (Mar)
 1335th (Feb)
EV/CEVA Region Rankings:   17th (Apr)
 13th (Mar); 83rd (U-16, Mar) 
 13th (Feb)
 12th (Jan)
 37th (April)
 38th (March)
 33rd (Feb)
 32nd (Jan); 25th (Dec)
 

Season Record: 21-25 matches, 45-54 sets

Regular Season Schedule & Results

  • Columbia 14-Black, CEVA Power LeagueCEVA Power League Qualifier One - canceled for weather
  • Sweet Spike - Championship Finalists, 2nd of 13 teams overall; 5-1, 11-5
  • CEVA Power League Qualifier Two - Diamond Qualifiers, 32nd of 148 teams overall; 1-3, 2-6
  • CEVA Power League One - Contender Division, 33rd of 148 teams overall; 2-3, 4-6
  • Stars & Spikes - Gold Semifinalists, 3rd of 24 teams overall; 3-2, 7-6
  • CEVA Power League Two - Contender Division, 38th of 148 teams overall; 2-3, 4-5 
  • March Madness U-16 - Consolation Semifinalists, 11th of 13 teams overall; 2-3, 4-7
  • INK - Silver Quarterfinalists, 21st of 47 teams overall; 0-4, 0-8
  • CEVA Power League Three - Consolation Champions Contender Division, 37th of 148 teams overall; 3-2, 7-4
  • ERVA National Bid Tournament - Championship Semifinalists, 3rd place; 2-3, 5-6
  • ERVA Regional Championships - Gold Consolation Semifinalists, 11th of 56 teams overall; 4-2, 7-3
  • Emerald City Classic -

 

 

Columbia on Twitter

Check the schedule updates for this weekend (all four teams) on the front of our website!
Practices have changed this week. Double check the schedule!
Updated schedule information for this weekend on our Schedule page! https://t.co/A12z5mTBqR

2015 Commits

  • Cassandra Brownell - signed (track), Northwest Christian University
  • Anna Grigsby - signed, Colorado College
  • Hannah Hulse - signed, Pacific University
  • Taylor Little - signed, College of Idaho
  • Megan Steach - signed, Montana Tech

2016 Commits

  • Morgan Kline - signed, University of California Riverside
  • Maloree Kupp - signed, University of Redlands
  • Bethane Nelson - signed, Evergreen State College
  • Ashlin Orosco - signed, Walla Walla Community College

2017 Commits

  • Tasha Hungate - signed, Evergreen State College
  • Catelyn Linke - signed, Eastern Washington University
  • McKaidan Moore - signed, University of West Alabama
  • Ashtin Olin - signed, California State University, Sacramento
  • Leanna Shymanski - signed, Eastern Washington University
No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.