Columbia Junior Volleyball Club











"Since 1990, the purpose of Columbia Junior Volleyball has been to provide the highest level of volleyball competition, and the best volleyball experience for our players. As a club, we strive to be the best on and off the court, and to help our players to be the best they can be in volleyball, in the classroom, and in life."

Columbia JVBC 2017 Season

2017 Columbia Post-Season Update Center

Columbia is sending teams to a number of post-season National-level tournaments in 2017. We'll be posting planning updates for players and parents here for all of them. Keep checking back for new information as we approach these tournaments! - we are busy updating this information right now

2017 USAV Junior Olympic National Championships - Minneapolis, MN

Teams: Columbia 17-Black (17-National)

USAVNationalsTournament website: click here

Housing: (stay-to-play), Housing Rules (8 room minimum), Housing coordinator: John L or ?

Team Hotel: Hilton Minneapolis Downtown - Housing Block instructions to claim room

Team Check-in: Thursday, June 29th; Person responsible for check-in: Matt Helm

Tournament location: Minneapolis Convention Center (map)

Arrival Date: ; Departure Date: ; Tournament play dates: Friday, June 30th - Monday, July 3rd; Tournament Schedule: ?

Individual Fee Schedule: $325 in two installments

Additonal Information:

2017 AAU Junior National Championships - Orlando, FL

2017 AAU GJNVC LogoTeams: Columbia 16-Black (16-Open)

Tournament website: click here

AAU Team Code: WYTBW5   AAU Individual Membership: click here (all players must complete this)

Housing: (not stay-to-play); Housing website: click here; Housing coordinator: Coach John or ?

Team Hotel: ?

Team Check-in: Thursday, June 22nd, 10am-5pm - Orange County Convention Center; Person responsible for check-in: Coach John

Tournament location: ESPN Wide World of Sports Center (map) / Orange County Convention Center (map)

Arrival Date: Thursday, June 22nd; Departure Date: Tuesday, June 27th; Tournament play dates: Friday, June 23rd - Monday, June 26th; Tournament Schedule: ?

Individual Fee Schedule: $325 in two installments

Additonal Information: Theme park tickets

2017 SCVA Summer Soiree - Anaheim, CA

Teams: No teams this year 

2016 Schedule

Team Meetings and Practices show in our calendar only... scroll completely down the page.

(Click Agenda if you prefer a list view. Click any event for more information including location.) IMPORTANT: if our Google calendar listing (bottom of page) and our tournament list below disagree, the list of tournaments below is ALWAYS the correct information. Tournaments are not confirmed until they say CONFIRMED after the listing. DO NOT make travel arrangements until tournaments show as confirmed. 

A note about Hotel suggestions: we make them to help parents who haven't been to a particular area before, and to help families who like to stay together with teammates, but suggestions are only suggestions except where noted below. (Sometimes we have tournament requirements for hotel space.) - See Our Hotel SUGGESTIONS for select cities.

2016 (click to read) Season Results

January 2016

  • Jan 2nd - 14-Black - CEVA Power League Qualifier (Day 1) - Willamalane Center, Springfield, OR -  Qualifying (29th of 137)
  • Jan 3rd - 13-Black - Rev It Up - Selah HS, Selah, WA (additional info) - Championship Semifinalists (3rd of 10)
  • Jan 10th - 14-Black - CEVA Power League Qualifier (Day 2) - The Hoop, Salem, OR - Qualifying (28th of 137)
  • Jan 10th - 12-Black - Block & Awe - West Valley Freshman Campus, Yakima, WA (additional info) - Championship Semifinalists (3rd of 9)
  • Jan 10th - 15-Black, 16-Black - Snowball - Selah HS, Selah, WA (additional info) - 15-Black - Championship Finalists (2nd of 9); 16-Black - Championship Semifinalists (3rd of 9)
  • Jan 10th - 17-Black, 18-Black - Columbia Friendship - Southridge HS, Kennewick, WA 
  • Jan 16th-18th - 15-Black, 16-Black, 17-Black, 18-Black - Hartner Memorial Classic - Moshofsky Sports Center, University of Oregon, Eugene, OR ( additional info) - 18-Black - Gold (12th of 108), 17-Black - Silver, 16-Black - Gold (27th of 124), 15-Black - Bronze
  • Jan 16th - 12-Black - Lights Out - Foothills MS, Wenatchee, WA (additional info) - Tournament Champions (1st of 6)
  • Jan 16th - 14-Black, 13-Black - TC Kickoff - Kennewick HS, Kennewick, WA (additional info) - 14-Black - Championship Finalists (2nd of 20); 13-Black - Consolation Champions (10th of 20)
  • Jan 24th - 15-Black, 16-Black - CEVA Power League Qualifier - 16-Black: The Hoop in Salem, OR (schedule); 15-Black: The Courts in Beaverton, OR (schedule) - Qualifying: 16-Black - Silver (14th of 112), 15-Black - Diamond (33rd of 112, 5th among U-15) 
  • Jan 31st - 14-Black - CEVA Power League 1The Hoop, Salem, OR - Diamond Division Finalists (23rd of 137)
  • Jan 31st - 13-Black - Midwinter Classic - West Valley HS Campus, Yakima, WA (additional information) - Championship bracket (9th of 24)
  • Jan 31st - 12-Black - VIP Block Party - Central Valley HS, Spokane, WA (additional information) - Championship Quarterfinalists (5th of 11)
  • Jan 31st - 17-Black18-Black - Spikestorm - HUB Sports Center, Spokane Valley, WA (additional information) - 18-Black - Tournament Champions (1st of 24); 17-Black - Championship Semifinalists (3rd of 24)

February 2016

March 2016 

  • Mar 5th - 15-Black - CEVA Power League 2 - Hudson's Bay HS, Vancouver, WA - Contender Division Consolation Semifinalists (42nd of 112, 5th among U-15 teams)
  • Mar 5th - 16-Black - CEVA Power League 2 - The Courts, Beaverton, OR - Silver Division Finalists (12th of 112), moves to Gold Division
  • Mar 5th - 12-Black - Stars & Spikes - Riverside Schools, Chattaroy, WA (additional information) - Championship Quarterfinalists (5th of 12)
  • Mar 5th - 13-Black - APEX Awareness - HUB Sports Center, Spokane Valley, WA (additional information) - Silver Quarterfinalists (13th of 32)
  • Mar 11th-13th - 18-Black - SOCAL National Qualifier - Anaheim, CA - 28th (18 Open) of 88 teams overall
  • Mar 12th-13th - 12-Black - Northwest Jamboree - Eisenhower HS, Yakima, WA (additional information) - Bronze Division Semifinalists (15th of 20)
  • Mar 12th-13th - 13-Black - Northwest Jamboree - Selah JHS, Selah, WA (additional information) - 
  • Mar 12th-13th - 15-Black, 16-Black - Northwest Jamboree - West Valley HS (16-Black)/West Valley HS Frosh (15-Black), Yakima, WA (additional information) - 16-Black Tournament Champions (1st 0f 36); 15-Black Silver Division Champions (9th of 36)
  • Mar 12th-13th - 17-Black - Northwest Jamboree - East Valley HS, Yakima, WA (additional information) - Tournament Champions (1st of 18)
  • Mar 13th - 14-Black - CEVA Power League 2The Hoop, Salem, OR - Bronze Division Semifinalists (19th of 137)
  • Mar 18th-20th - 17-Black - PNQ National Qualifer (17-USA) - Spokane, WA - USA Division Finalists (25th of 75) - earned 17 USA bid to USAV Junior Nationals
  • Mar 26th - 16-Black17-Black, 18-Black - Columbia March Madness U-18 - Southridge HS, Kennwick, WA - 17-Black Tournament Champions (1st of 12); 18-Black Tournament Finalists (2nd of 12); 16-Black Tournament Semifinalists (3rd of 12)

April 2016

May 2016

  • May 6th-8th - 17-Black, 18-Black - Willamette Classic - Corvallis, OR - CONFIRMED - released to make travel/lodging arrangements
  • May 28th-29th - 13-Black (14-Open), 14-Black (14-Open) - NW Juniors Memorial Weekend - Seattle area - CONFIRMED - released to make travel/lodging arrangements pending locations
  • May 28th-30th - 15-Black (15-Open), 16-Black (16-Open), 17-Black (18-Club), 18-Black (18-Open) - Emerald City Classic - University of Washington, Seattle, WA - CONFIRMED - released to make travel/lodging arrangements

June

  • June 28th-July 2nd - 17-Black - USAV Junior National Championships (17 USA) - Indianapolis, IN - CONFIRMED - (stay-to-play tournament) released to make travel only arrangements
  • June 29th-July 2nd - 14-Black - SCVA Summer Soiree - Anaheim Convention Center, Anaheim, CA - CONFIRMED -

2017 Columbia Schedule

Team Meetings and Practices show in our calendar only... scroll completely down the page.

(Click Agenda if you prefer a list view in the calendar at the bottom of the page. Click any event there for more information including location.) IMPORTANT: if our Google calendar listing (bottom of page) and our tournament list below disagree, the list of tournaments below is ALWAYS the correct information. Tournaments are not confirmed until they say CONFIRMED after the listing. DO NOT make travel arrangements until tournaments show as confirmed

A note about Hotel suggestions: we make them to help parents who haven't been to a particular area before, and to help families who like to stay together with teammates, but suggestions are only suggestions except where noted below. (Sometimes we have tournament requirements for hotel space.) - See Our Hotel SUGGESTIONS for select cities.

2017 (click to read) Season Results - [PENDING=Entered, CONFIRMED=Accepted]

January 2017

  • Jan. 5th (Thu) - 13-Black, 14-Red, 14-Black - Columbia Scrimagefest Jr - Southridge HS, Kennewick, WA
  • Jan. 8th (Sun) - 13-Black - Leavenworth Spikefest 12 10 teams - Cascade HS, Leavenworth, WA - Championship Semifinalists, 3rd (of 10 teams)
  • Jan. 8th (Sun) Canceled for weather - 14-Red - CEVA Power League Qualifier (1) 150 teams - Milwaukie HS, Milwaukie, OR
  • Jan. 8th (Sun) Canceled for weather - 14-Black - CEVA Power League Qualifier (1) 150 teams - Lower Columbia College, Longview, WA
  • Jan. 8th (Sun) Canceled for weather - 16-Red, 16-Black, 17-Black - Columbia Scrimmagefest - Southridge HS, Kennewick, WA
  • Jan. 14th (Sat) 7:00am arrival - 13-Black - Lights Out 16 24 teams - Eastmont JHS, East Wenatchee, WA - Consolation, 20th (of 24 teams)
  • Jan. 14th-16th (Sat-Mon) - 16-Red (16-Open), 16-Black (16-Open) - Hartner Memorial Classic 128 teams - University of Oregon, Eugene, OR - 16-Black: Champions, 16-Open Silver C Division, 49th (of 128 teams); 16-Red: Quarterfinalists, 16-Open Silver B Division 45th (of 128 teams)
  • Jan. 14th-16th (Sat-Mon) - 17-Black (18-Open) - Hartner Memorial Classic 104 teams - University of Oregon, Eugene, OR - Champions, 18-Open Silver C Division, 43rd (of 104 teams)
  • Jan. 21st (Sat) - 17-Black - CEVA Power League Qualifier 76 teams - The Hoop, Salem, OR - Bronze Qualifiers, 43rd (of 76 teams)
  • Jan. 22nd (Sun) - 14-Red, 14-Black - Sweet Spike 16 13 teams - Walla Walla HS, Walla Walla, WA - 14-Black: Championship Finalists, 2nd (of 13 teams); 14-Red: Consolation Finalists, 10th of (13 teams)
  • Jan. 22nd (Sun) - 16-Red - CEVA Power League Qualifier 122 121 teams - The Hoop, Salem, OR - Diamond Qualifers, Bracket Champions, 30th (of 121 teams)
  • Jan. 22nd (Sun) - 16-Black - CEVA Power League Qualifier 122 121 teams - The Courts, Beaverton, OR - Silver Qualifers, 17th (of 121 teams)
  • Jan. 29th (Sun) - 14-Red - CEVA Power League Qualifier (2) 150 148 teams - Roosevelt HS, Portland, OR - Comeback Qualifiers, 58th (of 148 teams)
  • Jan. 29th (Sun) - 14-Black - CEVA Power League Qualifier (2) 150 148 teams - Lewis & Clark College, Portland, OR - Diamond Qualifiers, 32nd (of 148 teams)
  • Jan. 29th (Sun) - 13-Black - Mid-Winter Classic 24 20 teams - West Valley High School, Yakima, WA - Consolation Quarterfinalists, 15th (of 20 teams)
  • Jan. 29th (Sun) - 17-Black - VIP Block Party 32 teams - Central Valley HS, Spokane Valley, WA - Champions, Silver Division, 9th (of 32 teams)

February 2017

  • Feb. 4th (Sat) - 16-Red, 16-Black - CEVA Power League (1) 120 teams - The Hoop, Salem, OR - 16-Black: Champions, Silver Division, 11th (of 120 teams); 16-Red: Championship Semifinalists, Diamond Division, 32nd (of 120 teams)
  • Feb. 11th (Sat) - 17-Black - CEVA Power League (1) 76 teams - The Hoop, Salem, OR - Bronze Division, 26th (of 76 teams)
  • Feb. 12th (Sun) - 14-Red - CEVA Power League (1) 148 teams - Prairie HS, Vancouver, WA - Championship Semifinalists, Comeback Division, 52nd (of 148 teams)
  • Feb. 12th (Sun) - 14-Black - CEVA Power League (1) 148 teams - Prairie HS, Vancouver, WA - Contender Division, 33rd (of 148 teams)
  • Feb. 12th (Sun) - 16-Red, 16-Black - Adidas CDA Classic 24 teams - Coeur D'Alene HS, Coeur d'Alene, ID - 16-Black: Championship Gold Finalists, 2nd (of 24 teams); 16-Red: Championship Gold Quarterfinalists, 5th (of 24 teams)
  • Feb. 18th-20th (Sat-Mon) - 17-Black (17-Open) - Las Vegas Classic 84 (17 Open) teams (pool schedule) - World Market Center, Las Vegas, NV - Flight 2A Semifinalists, 53rd (of 232 U-17 teams overall)
  • Feb. 18th-20th (Sat-Mon) - 16-Black - Las Vegas Classic 120 teams (pool schedule) - Cashman Center, Las Vegas, NV - Flight 1B Quarterfinalists, 53rd (of 120 U-16 teams)
  • Feb. 19th (Sun) - 13-Black - Mid-State Classic 16 teams - Quincy Junior HS, Quincy, WA - Consolation Semifinalists, 11th (of 16 teams)
  • Feb. 25th (Sat) - 14-Red, 14-Black - Stars & Spikes 24 teams - Riverside Schools, Chattaroy, WA - 14-Black: Gold Semifinalists, 3rd (of 24 teams); 14-Red: Bronze Finalists 18th (of 24 teams)
  • Feb. 26th (Sun) - 13-Black - Sweet Onion Classic 16 teams - Walla Walla HS, Walla Walla, WA- Consolation Quarterfinalists, 13th (of 16 teams)

March 2017 

  • Mar. 5th (Sun) - 17-Black - Stars & Spikes 24 20 teams (additional information) - Riverside Schools, Chattaroy, WA - Championship Finalists, 2nd (of 20 teams)
  • Mar. 12th (Sun) - 14-Red - CEVA Power League (2) - The Hoop, Salem, OR - Championship Semifinalists, Comeback Division, 52nd (of 148 teams)
  • Mar. 12th (Sun) - 14-Black - CEVA Power League (2) - Ridgefield HS, Ridgefield, WA - Contender Division, 38th (of 148 teams)
  • Mar. 11th-12th (Sat-Sun) - 13-Black (14-Challenge) - NW Jamboree - Davis HS, Yakima, WA - Championship Semifinalists, Platinum Division, 3rd (of 22 teams)
  • Mar. 11th-12th (Sat-Sun) - 16-Red (16-Power) - NW Jamboree - West Valley Freshman Campus, Yakima, WA - Gold Championship Quarterfinalists, 5th (of 39 teams)
  • Mar. 11th-12th (Sat-Sun) - 16-Black (16-Power) - NW Jamboree - West Valley HS, Yakima, WA - Gold Championship Finalists, 2nd (of 39 teams)
  • Mar. 11th-12th (Sat-Sun) - 17-Black (18-Power) - NW Jamboree - East Valley HS, Yakima, WA - Champions, Gold (Tournament) Division, 1st (of 15 teams)
  • Mar. 18th (Sat) - 17-Black - CEVA Power League (2) - Lower Columbia College, Longview, WA - Champions, Bronze Division, 19th (of 76 teams)
  • Mar. 19th (Sun) - 16-Black - CEVA Power League (2) - Lewis & Clark College, Portland, OR - Gold Championship Finalists, 6th (of 120 teams)
  • Mar. 19th (Sun) - 16-Red - CEVA Power League (2) -  Ridgefield HS, Ridgefield, WA - Champions, Diamond Division, 27th (of 120 teams)
  • Mar. 25th (Sat) - 13-Black, 14-Red - Columbia March Madness - Chiawana HS, Pasco, WA - (both teams) Championship Quarterfinalists, 5th (of 16 teams)
  • Mar. 26th (Sun) - 14-Black, 16-Red, 16-Black - Columbia March Madness - Southridge HS, Kennewick, WA - 16-Black: Championship Finalists, 2nd (of 13 teams); 16-Red: Championship Semifinalists, 3rd (of 13 teams); 14-Black: Consolation Semifinalists, 11th (of 13 teams)

April 2017 

  • Apr. 7th-9th (Fri-Sun) (playing schedule) - 16-Red - Southern California National Qualifier (16-USA) - Las Vegas Convention Center, Las Vegas, NV - Flight 4 Finalists, 56th (of 61 16-USA teams), [88th of 268 U-16 teams across all divisions]
  • Apr. 7th-9th (Fri-Sun) (playing schedule) - 16-Black - Southern California National Qualifier (16-Open) - Las Vegas Convention Center, Las Vegas, NV - Flight 5 Semifinalists, 27th (of 32 16-Open teams), [27th of 268 U-16 teams across all divisions]
  • Apr. 7th-9th (Fri-Sun) (playing schedule) - 17-Black - Southern California National Qualifier (17-USA) - Las Vegas Convention Center, Las Vegas, NV - Championship Quarterfinalists, 5th (of 48 17-USA teams), [31st of 157 U-17 teams across all divisions]
  • Apr. 8th (Sat) (playing schedule) - 13-Black, 14-Red, 14-Black - INK 64 47 teams - 14-Black: Central Valley HS, Spokane Valley, WA; 13-Black, 14-Red: HUB Sports Center, Spokane Valley, WA - 13-Black: Flight 1 Championship Finalists, 34th (of 47 U-13/14 teams); 14-Red: Bronze Quarterfinalists, 29th (of 47 teams); 14-Black: Silver Quarterfinalists, 21st (of 47 teams)
  • Apr. 9th (Sun) - (17-Black will skip this event) - CEVA Power League (3) - TBD
  • Apr. 15th (Sat) - 14-Red - CEVA Power League (3) - Cascade MS, Vancouver, WA - Consolation Finalists, Comeback Division, 54th (of 148 teams)
  • Apr. 15th (Sat) - 14-Black - CEVA Power League (3) - Sprague HS, Salem, OR - Consolation Champions, Contender Division, 37th (of 148 teams)
  • Apr. 21st (Fri) 7:00am arrival time - 16-Red, 16-Black - ERVA U-16 National Bid Tournament (additional information) - Spokane Convention Center, Spokane, WA - 16-Black: Quarterfinalists, 5th place; 16-Red: Quarterfinalists, 5th place
  • Apr. 21st (Fri) 7:00am arrival time - 14-Black - ERVA U-14 National Bid Tournament (additional information) - Spokane Convention Center, Spokane, WA - Semifinalists, 3rd place
  • Apr. 22nd-23rd (Sat-Sun) 1:30pm arrival - Saturday PM wave - 13-Black - Evergreen Region U-14 Championships (additional information) - Spokane Convention Center, Spokane, WA - Flight 2 Championship Finalists, 50th (of 56 teams)
  • Apr. 22nd-23rd (Sat-Sun) 1:30pm arrival - Saturday PM wave - 14-Red, 14-Black - Evergreen Region U-14 Championships (additional information) - Spokane Convention Center, Spokane, WA - 14-Black: Gold Consolations Semifinalists, 11th (of 56 teams); 14-Red: Flight 2 Champions, 49th (of 56 teams)
  • Apr. 22nd-23rd (Sat-Sun) 7:00am arrival - Saturday AM wave - 16-Red, 16-Black - Evergreen Region U-16 Championships (additional information) - Spokane Convention Center, Spokane, WA - 16-Black: Gold Championship Finalists, 2nd (of 52 teams); 16-Red: Gold Consolation Quarterfinalists, 13th (of 52 teams)
  • Apr. 22nd (Sat) - (16-Red, 16-Black will skip this event) - CEVA Power League (3) - TBD
  • Apr. 22nd (Sat) 8:00am  Check with Coach Matt for arrival time - 17-Black - ERVA U-17 National Bid Tournament (additional information) - HUB Sports Center, Liberty Lake, Spokane Convention Center (MOVED), Spokane, WA - Champions/Bid WinnersQualified 17-National, USAV National Championships
  • Apr. 23rd (Sun) 7:00am arrival time - 17-Black - Evergreen Region U-18 Championships (additional information) - HUB Sports Center, Liberty Lake, WA -

May 2017

  • May 27-29 (Sat-Mon) (PM wave) - 13-Black - Emerald City Classic (13-Open) - Academy Sports Center, Seattle, WA CONFIRMED (Make travel and hotel reservations now!)
  • May 27-29 (Sat-Mon) (AM wave) - 14-Red - Emerald City Classic (14-Club) - Academy Sports Center, Seattle, WA CONFIRMED (Make travel and hotel reservations now!)
  • May 27-29 (Sat-Mon) (PM wave) - 14-Black - Emerald City Classic (14-Open) - University of Washington, Seattle, WA CONFIRMED (Make travel and hotel reservations now!)
  • May 27-29 (Sat-Mon) (PM wave) - 16-Red - Emerald City Classic (16-Club) - University of Washington, Seattle, WA CONFIRMED (Make travel and hotel reservations now!)

June 2017 Postseason Schedule (All players/parents may be required to stay in club arranged housing for all these events.)

 

2016 Columbia Teams

Columbia 2016 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.)

Columbia 18-Black - FJ8COLUM1EV - Coach John Lengphounpraseut, Coach Amanda Garner - National #94 Ranking (May-AES); EV (AES) #1 Ranking (May); 2016 Far Western NQ 18 American Gold (4th); National #87 Ranking (Apr-AES); 2016 EV Regionals Gold Finalists (2nd); EV (AES) #1 Ranking (Apr), EV Region #5 Ranking (Apr), 2016 INK Gold (2nd); 2016 Columbia March Madness Finalists, EV (AES) #1 Ranking (Mar), EV Region #5 Ranking (Mar), 2016 Las Vegas Classic 18 Open Silver (25th), EV (AES) #1 Ranking (Feb), EV Region #1 Ranking (Feb), 2016 Spikestorm Champions, 2016 Hartner Classic 18 Open Gold (12th)

Columbia 17-Black - FJ7COLUM1EV - Coach Tim Davison, Coach Sandra Olin - EV (AES) #1 Ranking (May); 2016 Far Western NQ 17 USA Gold Finalists (2nd) (17 USA Bid); 2016 EV Regionals Gold (9th) (17 American Bid); EV (AES) #1 Ranking (Apr); EV Region #2 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (3rd); 2016 Columbia March Madness Champions; EV (AES) #1 Ranking (Mar); EV Region #2 Ranking (Mar); 2016 USAV Junior Nationals 17 USA Qualifiers, 2016 PNQ 17 USA Finalists (17 USA Bid); 2016 NW Jamboree Champions; 2016 Las Vegas Classic 17 Club Silver (13th); EV (AES) #1 Ranking (Feb)

Columbia 16-Black - FJ6COLUM1EV - Coach Jim Steach, Coach Elena Peterson, Coach Russ Tonkyn - 2016 EV Regionals Gold (5th); EV (AES) #5 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (5th); 2016 NW Jamboree Champions; 2016 CEVA Power League Gold (Power I) Finish; 2016 CEVA (Mar) Power League Silver Finalists, 2016 Hartner Classic 16 Open Gold (27th)

Columbia 15-Black - FJ5COLUM1EV - Coach Teri Davison, Coach Matt Helm, Coach Averi Pasma - EV (AES) #4 Ranking (May); 2016 EV Regionals Bronze Champions; EV (AES) #4 Ranking (Apr); 2016 INK Gold (9th) CEVA Region #5 Ranking (Apr), 2016 NW Jamboree Division I Silver Champions, CEVA Region #5 Ranking (Mar), CEVA Region #4 Ranking (Feb), 2016 Selah Snowball Finalists

Columbia 14-Black - FJ4COLUM1EV - Coach Jennille Schab, Coach Lisa Albertson, Coach Russ Tonkyn - 2016 EV Regionals Gold (5th); 2016 INK Gold (3rd); EV (AES) #3 Ranking (Apr); 2016 CEVA Power League Bronze (Power I) Finish; EV (AES) #3 Ranking (Mar); EV Region #5 Ranking (Mar); 2016 Sideout Classic Champions; EV Region #2 Ranking (Feb); 2016 CEVA (Feb) Power League Diamond Finalists; 2016 TC Kickoff Finalists

Columbia 13-Black - FJ3COLUM1EV - Coach Amy Bishop, Coach John Tucker - EV Region #5 Ranking (Apr); EV Region #4 Ranking (Mar); 2016 TC Kickoff Consolation Champions; EV Region #5 Ranking (Feb)

Columbia 12-Black - FJ2COLUM1EV - Coach Kara Alley, Coach Jen Tonkyn - 2016 EV Regionals Silver (13th); 2016 Lights Out Champions

2017 Columbia Teams

Columbia 2017 teams and season highlights. (Click team names for full results and rosters.) 

Columbia 17-Black National Elite - 2017 Columbia 17-Black National EliteFJ7COLUM1EV - Coach Jim Steach, Coach Matt Helm - Champions/Bid Winners (17-National, ERVA USAV Bid Tournament), Championship Quarterfinalists (17 USA, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA April U-17), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA April U-18), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES April U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 21st U-17), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA March U-17), Champions (Bronze Division, CEVA Power League), Top 150 National Ranking (#144 AES March U-17), Champions (U-18 NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Madelaine Haynie, Noelani Helm, Breanna Shaffer (NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA March U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Mar. 7th U-17), Championship Finalists (Stars & Spikes), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA March U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 28th U-17), Flight 2A Semifinalists (17-Open, Las Vegas Classic), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Feb U-17), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Feb. 7th U-17), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA Feb U-17), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-18), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA/AES Jan. 31st U-17), Champions (Silver Division, VIP Block Party), Top Five Regional Ranking (#4 CEVA Jan U-17), Bronze Qualifiers (U-18 CEVA Power League), Champions (U-18 Silver C Division, Hartner Memorial), Top Five Regional Ranking (#3 CEVA Dec U-17)

Columbia 16-Black National Elite - 2017 Columbia 16-Black National EliteFJ6COLUM1EV - Coach John Lengphounprauset, Coach Tami Brustad, Coach Jordan Mix - Gold Championship Finalists (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Championship Semifinalists (16-Open Flight 5, SCVA National Qualifier), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA April), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES March), Championship Finalists (March Madness), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 22nd), Top Ten Regional Ranking (#6 CEVA March), Finalists (Gold Division, CEVA Power League), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Mar. 15th), Top Five Regional Ranking (#4 ERVA/AES March), Championship Finalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), All-Tournament Team Members: Sage Brustad, Hannah Hair, Kaitlyn Thompson (NW Jamboree 16 Power I), Top Ten Regional Ranking (#7 ERVA/AES Feb), Top Five Regional Ranking (#2 ERVA Feb), Flight 1B Quarterfinalists (Las Vegas Classic), Championship Finalists (Adidas Classic), Champions (CEVA Power League 1, Silver Division), Silver Qualifiers (CEVA Power League), Champions (Silver C Division, Hartner Memorial), Top Ten Regional Ranking (#9 CEVA Dec U-16)

Columbia 16-Red National Elite - 2017 Columbia 16-Red National EliteFJ6COLUM2EV - Coach Russ Tonkyn, Coach Kensey Mix, Coach Jordan Mix, Coach Jen Tonkyn - Gold Finishers (ERVA Regional Championships), Championship Quarterfinalists (ERVA USAV National BID Tournament), Championship Finalists (16-USA Flight 4, SCVA National Qualifier), Championship Semifinalists (March Madness), Champions (Diamond Division, CEVA Power League), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA Mar), Championship Quarterfinalists (16 Power I Gold Division, NW Jamboree), Top Ten Regional Ranking (#8 ERVA/AES Feb. 21st), Champions (CEVA Qualifier Bracket), Diamond Qualifiers (CEVA Power League), Quarterfinalists (Silver B Division, Hartner Memorial)

Columbia 14-Black National Elite - 2017 Columbia 14-Black National EliteFJ4COLUM1EV - Coach Amy Bishop - Semifinalists (Gold Consolation, ERVA Regional Championships), Championship Semifinalists (ERVA USAV National Bid Tournament), Champions (CEVA Contender Consolation), Quarterfinalists (Silver Division, INK), Semifinalists (U-16 March Madness Consolation), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA/AES March); Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March); Championship Semifinalists (Gold Division, Stars & Spikes), Top Ten Regional Ranking (#9 ERVA/AES Feb. 14th), Diamond Qualifiers (CEVA Power League); Championship Finalists (Sweet Spike)

Columbia 14-Red National Elite - 2017 Columbia 14-Red National EliteFJ4COLUM2EV - Coach Jennille Schab, Coach Tom Fletcher - Champions (Flight 2, ERVA Regional Championships), Finalists (CEVA PL April Comeback Division Consolation), Quarterfinalists (Bronze Division, INK), Championship Quarterfinalists (March Madness), Championship Semifinalists (CEVA PL March Comeback Division), Finalists (Bronze Division, Stars & Spikes), Championship Semifinalists (CEVA PL Feb Comeback Division), Comeback Qualifiers (CEVA Power League)

 

Columbia 13-Black National Elite - 2017 Columbia 13-Black National EliteFJ3COLUM1EV - Coach Kara Alley, Coach Jen Tonkyn -  Championship Finalists (Flight 2, ERVA U-14 Regional Championships), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA April U-13), Championship Finalists (Flight 1, U-14 INK), Top Ten Regional Ranking (#6 ERVA/AES April U-13), Championship Quarterfinalists (U-14 March Madness), Championship Semifinalists (NW Jamboree, 14 Challenge Platinum Division), All-Tournament Team Members: Madison Slade, Leeah Williamson (NW Jamboree 14 Challenge), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA March U-13), Top Five Regional Ranking (#5 ERVA/AES March U-13), Top Ten Regional Ranking (#10 ERVA Feb U-13), Top Five Regional Ranking (#3 ERVA/AES Feb U-13), 1st Place Regional Ranking (#1 ERVA Jan. 11th U-13); Championship Semifinalists (U-14 Leavenworth Spikefest)

Columbia Tournaments

2017 Columbia-hosted Tournaments -  (Coaches! Columbia provides both game and warmup balls for all our tournaments. You can leave your balls and carts at home.)

Location: Saturday tournament has been moved to Chiawana High School in Pasco (see below) 

3/25/17 - U-14 - Columbia March Madness

(Chiawana High School - 8125 W Argent, Pasco, WA 99301) - 16 teams - questions: contact Columbia Club Director John L

Bleachers or Chairs are provided for all courts. NO outside chairs are allowed in the gym.

Concessions - many food outlets just blocks away on RD 68 corridor in Pasco

Start Time: tournament start at 8:00am; doors open at 7:00am, Coaches meeting at 7:30am

  • Columbia 14-Red National fj4colum2ev
  • Columbia 13-Black National fj3colum1ev
  • Cascade 14 fj4cscdj1ev
  • Club KB 14-1 Blue fj4clbkb1ev
  • Club Selah 14B fj4selah1ev
  • Club ZZU 13 National fj3cbzzu1ev
  • Club ZZU 14 Regional A fj4cbzzu2ev
  • Club ZZU 14 Regional B fj4cbzzu3ev
  • Eastern Heat 14-1 fj4eheat1ce
  • O Town 14 Red fj4otown3ev
  • Snake River Volleyball 14-1 fj4srjvb1ev
  • Snake River Volleyball 13-1 fj3srjvb1ev
  • Spokane Ignite 14-1 fj4ignte1ev
  • Team Yakima 14-1 Steve fj4tmykm1ev
  • Team Yakima 14-2 Miranda fj4tmykm2ev
  • Volei Xtreme 14 fj4vxtrm1ev

 Pools: 

 Pool A   Pool B   Pool C   Pool D
 Volei Xtreme   Club KB 14-1 Blue   SRJ 13-1   Cascade Jrs 14 
 Club ZZU 13 National   Team Yakima 14-1 Steve   Club Selah 14B   EHeat 14-1
 Team Yakima 14-2 Miranda   Club ZZU 14 Regional A  Club ZZU 14 Regional B   Columbia 13-Black 
 Spokane Ignite 14-1  SRJ 14-1   Columbia 14-Red  O Town 14 Red

Pool Schedules: U-14 Tournament ONLY

4-Team Pools
2 - 4 ref 1 
1 - 3 ref 2 
2 - 3 ref 4 
1 - 4 ref 2 
3 - 4 ref 1 
1 - 2 ref 3

3-Team Pools
1 - 3 ref 2 
2 - 3 ref 1 
1 - 2 ref 3 

3/26/17 - U-16 - Columbia March Madness

(Southridge High School - 3320 Southridge Blvd, Kennewick, WA 99338) - 12 13 teams - questions: contact Columbia Club Director John L

Concessions - concessions on site including amazing pulled pork sandwiches

Start Time: tournament start at 8:00am; doors open at 7:00am, Coaches meeting at 7:30am

  • Columbia 16-Black National fj6colum1ev
  • Columbia 16-Red National fj6colum2ev
  • Columbia 14-Black National fj4colum1ev
  • Club KB 16-2 Pink fj6clbkb2ev
  • Club KB 16-1 Blue fj6clbkb1ev
  • Club Selah 16B fj6selah1ev
  • Club ZZU 16 Regional A fj6cbzzu2ev
  • CPA 16 Adidas Elite fj6cpavb1ev
  • Eastern Heat 16-1 fj6eheat1ce
  • O Town 16 Black fj6otown1ev
  • Shockwave 16 fj6shock1ev
  • Snake River Volleyball 16-1 fj6srjvb1ev
  • Snake River Volleyball 16-2 fj6srjvb2ev

 Pools:  

 Pool A    Pool B   Pool C   Pool D 
 Columbia 16-Black   CPA 16 Adidas Elite   Columbia 16-Red   SRJ 16-1 
 Club Selah 16B  Club KB 16-1 Blue  Club ZZU 16 Regional A   Club KB 16-2 Pink 
 Shockwave 16  SRJ 16-2  EHeat 16-1  O Town 16 Black
       Columbia 14-Black 

 Pool Schedules: U-16 Tournament ONLY

4-Team Pools
1 - 3 ref 2
2 - 4 ref 1
1 - 4 ref 3
2 - 3 ref 1
3 - 4 ref 2
1 - 2 ref 4

3-Team Pools  (best 3 out of 5 sets)
1 - 3 ref 2 
2 - 3 ref 1 
1 - 2 ref 3 

  

2015 Columbia Teams

Columbia teams for the 2014-2015 season!

Columbia 18-Black - FJ8COLUM1EV - Coaches Russ Tonkyn, Lisa Reich, Jen Tonkyn

Columbia 18-Red - FJ8COLUM2EV - Coaches John Lengphounpraseut, John Tucker

Columbia 17-Black - FJ7COLUM1EV - Coaches John Lengphounpraseut, John Tucker

Columbia 16-Black - FJ6COLUM1EV - Coaches Tim Davison, Sandra Olin

Columbia 16-Red - FJ6COLUM2EV - Coaches Teri Davison, Tim Davison

Columbia 15-Black - FJ5COLUM1EV - Coaches Jim Steach, Elena Peterson

Columbia 14-Black - FJ4COLUM1EV - Coaches Jennille Shaub, Matt Helm, Chris Tucker

Columbia 14-Red - FJ4COLUM2EV - Coaches Kara Alley

Columbia 12-Black - FJ2COLUM1EV - Coaches Amy Bishop, McKenzie Thompson

2015 Columbia 12-Black

USAV# FJ2COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
 3    Lynnde Bishop 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA
11   Averie Chindavat  2021 Highlands MS  Kennewick, WA
33    Dana Delawder 2021 Calvary Christian  Kennewick, WA
12   Jessica Meinecke 2021  McLoughlin MS  Pasco, WA
15    Alexis Nite 2021  Desert Hills MS  Kennewick, WA 
 2   Avery Treadwell 2021  Larive MS Hermiston, OR
 4   Taryn Vrieling 2022 Cottonwood ES Kennewick, WA
 1   Malia Williams  2022  Sacajewea ES  Richland, WA 
Coach Amy Bishop      
Coach McKenzie Thompson       
Chaperone  Jennifer Meinecke  

Rankings: EV (Apr) #20 of 51 teams; EV (Mar) #20 of 51 teams; EV (Feb) #20 of 44 teams; EV (Jan) #10 of 32 teams

Record: 20-15, 45-30 (partial season)

Schedule & Results: (2015 Schedule) - (2015 Tournament Results)

  • Evergreen Region Championships - pending
  • INK - 11th of 24 teams - Silvier Division Semifinalists (3-2, 7-4)
  • VIP Spring Volley - 5th of 12 teams - Championship Quarterfinalists (scores not reported)
  • NW Jamboree - 7th of 20 teams - Gold Division Champions (6-3, 12-6)
  • Sweet Onion Classic - 3rd of 12 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-3)
  • Sideout Classic - 8th of 12 teams - Consolation Finalists (3-2, 6-5)
  • Leavenworth Spikefest Tournament - 3rd of 7 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-4)
  • NCW Lights Out Tournament - 3rd of 8 teams - Championship Semifinalists (2-2, 5-4)
  • Block & Awe Tournament - 5th of 12 Teams, Championship Quarterfinalists (2-2, 5-4)

Columbia on Twitter

No practices tonight
Congratulations to Columbia 16-Red, 5th overall in their division at the Emerald City Classic!
No practice for 14-Red on Thursday.

2015 Commits

  • Cassandra Brownell - signed (track), Northwest Christian University
  • Anna Grigsby - signed, Colorado College
  • Hannah Hulse - signed, Pacific University
  • Taylor Little - signed, College of Idaho
  • Megan Steach - signed, Montana Tech

2016 Commits

  • Morgan Kline - signed, University of California Riverside
  • Maloree Kupp - signed, University of Redlands
  • Bethane Nelson - signed, Evergreen State College
  • Ashlin Orosco - signed, Walla Walla Community College

2017 Commits

  • Tasha Hungate - signed, Evergreen State College
  • Catelyn Linke - signed, Eastern Washington University
  • McKaidan Moore - signed, University of West Alabama
  • Ashtin Olin - signed, California State University, Sacramento
  • Leanna Shymanski - signed, Eastern Washington University
No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.